TCDD THM Korosu Çamlık Müzesinde Konser Verdi

TCDD THM Korosu Çamlık Müzesinde Konser Verdi

TCDD Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren TCDD Türk Halk Müziği Korosu 8’inci Eurasia Rail Fuarı kapsamında, Selçuk’ta bulunan TCDD’ye ait Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’nde konser verdi.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun başta olmak üzere kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı “İzmir, Demiryollarının Doğduğu Şehir” temalı konser, İzmir’e özgün ‘İzmir’in Kavakları’ türküsüyle başlayıp ‘Türkiyem’ şarkısıyla son buldu.

Şef Hasan Özel yönetiminde birbirinden güzel eserlerin icra edildiği konserde kısa bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD THM Korosuna, katılımcılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. 2003 yılında kurulan TCDD THM Korosu, demiryolu emeklisi ve çalışanlarından olmak üzere şube müdürü makinist, işçi, şef, uzman gibi farklı unvanlarda toplam 38 kişilik bir ekipten oluşuyor.

ÇAMLIK BUHARLI LOKOMOTİF MÜZESİ

TCDD’nin en gözde mekânlarından biri olan ve konsere ev sahipliği yapan “Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi” 1991 yılında İzmir Selçuk’ta açıldı. Turizm cenneti Kuşadası’na 14 km mesafede bulunan müze, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çektiği gibi özel günlere de (düğün, nişan vb.) ev sahipliği yapıyor. Müzede, Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif ile dünyada sadece 2 tane kalan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif de yer alıyor.