TCDD’DE GÖREV DEĞİŞİMİ

TCDD’DE GÖREV DEĞİŞİMİ

TCDD Genel Müdürlüğü görevine vekâleten atanan İsa Apaydın, 14 Nisan 2016 tarihinde düzenlenen törenle görevi Ömer Yıldız’dan devraldı.

İsa Apaydın kimdir?
İsa Apaydın 1965’te Ankara’da doğdu. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Metalurji Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. 1996 yılında TCDD’de mühendis olarak göreve başlayan İsa Apaydın, çeşitli kademelerde görev yaptı. TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Apaydın, son olarak Müşavir olarak görev yapıyordu.

YHT’lerde yaz tarifesine geçildi
Gündüz süresinin uzaması ve yaklaşan yaz mevsimiyle birlikte Yüksek Hızlı Tren sefer saatleri, 15 Nisan 2016’dan itibaren yeni tarifelerine göre hizmet vermeye başladı. 

Ankara-İstanbul (Pendik)-Ankara arasında karşılıklı olarak günlük gidiş-geliş olmak üzere 10 sefer yapan YHT’lerin sefer sayısı 12’ye çıktı. YHT seferlerine ait durak, varış saati, indirim ve ücret bilgilerine; TCDD Mobil Uygulaması, yolcu.tcdd.gov.tr adresi, yetkili acente ve PTT şubeleri ile 444 8 233 numaralı çağrı merkezinden ulaşılabiliyor.

Çok Yüksek Hızlı Tren (ÇYHT) setleri ile hizmet kalitesi artıyor
Yüksek hızlı demiryolu hatları yaygınlaştıkça ve YHT’lere talep arttıkça yüksek hızlı tren setlerine de ihtiyaç artıyor.

TCDD, bu ihtiyacı karşılamak üzere Alman Siemens firmasına sipariş verdiği 7 adet ÇYHT setinin ikincisini de teslim alarak test sürüşlerine başladı. Saatte 300 km hıza sahip 519 yolcu kapasiteli yeni çok yüksek hızlı tren setlerinin ilki Ankara-Konya YHT hattında hizmet veriyor.