TCDD’NİN SELÇUK-TORBALI HATTI HİZMETE AÇILDI

TCDD’NİN SELÇUK-TORBALI HATTI HİZMETE AÇILDI

TCDD’nin Selçuk-Torbalı(Tepeköy) hattı, 08 Eylül Cuma günü, İzmir’in Selçuk ilçesinde düzenlenen törenle Başbakan Binali Yıldırım tarafından hizmete açıldı.

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “İzmir’in trafik sorununu çözmek için demiryolları ve belediye iş birliğiyle bu projeyi tamamladık. Buradaki amacımız metro standardında bir hizmet vermek. Önce Aliağa ile havaalanı arasındaki bölümü açtık. Daha sonra dedik ki; burada kalmasın, kuzeyde Bergama’ya güneyde Selçuk’a kadar bu hattı uzatacağız. Önce Cumaovası’ndan Torbalı’ya olan kısmı bitti, onu da açtık. Sonra ‘Burada kalmaz.’ dedik, 26 kilometrelik Tepeköy Torbalı’dan Selçuk’a ulaştık.” dedi.

Trene binip 22 dakika sonra Torbalı’da olacaklarını belirten Yıldırım, İZBAN hattının uzunluğunun 110 kilometreye, istasyon sayısının 38’e ulaştığını kaydederek açılışından bu yana İZBAN’ın 482 milyon kişiye hizmet verdiği bilgisini verdi.

“İzmir’e verdiğimiz sözü yerine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz.”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’i hep önemsediğini ve İzmir’e verdikleri sözü yerine getirmek için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, törenin ardından İZBAN’ın Selçuk-Tepeköy arasındaki ilk seferine katıldı.