TEKNOLOJİNİN KALBİ LAS VEGAS’TA ATTI

Her yıl Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), yılın teknoloji trendlerini belirlemek açısından önem taşıyor.

Bu yılki fuarda, otomobiller, insansız hava araçları, giyilebilir cihazlar ve internete bağlanabilen ev eşyaları da öne çıktı.

İşte dikkat çeken ürünlerden bazıları…

LG 105UB9
Televizyonlarda 4K, yani Full HD’nin dört katı çözünürlükten sonraki trend, kavisli ekran olacak. LG’nin 105 inçlik bu modeli kavisli ekrana sahip en büyük TV’si olma özelliğini taşıyor. Ultra HD çözünürlüklü ve sinematik görüntü oranına (21:9) sahip olan 105UB9’un piyasaya çıkış tarihi ile ilgili bir bilgi ise verilmiyor.

AUDI SMARTDISPLAY
Alman otomobil üreticisinin ürettiği bu tablet, 4G bağlantısı üzerinden otomobille iletişim kurabiliyor. İçerisinde Nvidia’nın T40 adlı Tegra türevi mobil işlemcisini taşıyan cihaz, 10,2 inç büyüklüğünde ekrana sahip ve yolculara otomobilin medya sistemini yönetip, çeşitli bilgilere erişme imkânı sağlıyor.

KOLIBREE
Diş fırçalamanın en teknolojik yolu artık elektrikli diş fırçası değil. Kolibree adlı teknolojik diş fırçası, bluetooth üzerinden akıllı telefona bağlanabiliyor. Jiroskop ve ivmeölçer ile temizleme sürecinizi takip eden cihaz, beş farklı kişinin kullanımını destekliyor ve size tavsiyelerde bulunup, diş fırçalama hedefleri belirleyebiliyor.

LENOVO THINKPAD X1 CARBON
Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi konumundaki Lenovo’nun ThinkPad ailesine yeni eklediği X1 Carbon, dünyanın en hafif ultrabook’u olma özelliğini taşıyor. 1,3 kilogram ağırlığındaki cihaz, Intel’in yeni nesil Haswell ailesi işlemcisi, 8 GB belleği ve 512 GB’a kadar SSD depolamasıyla dikkat çekiyor.

SONY XPERIA T2 ULTRA
Tablet boyutuna yakın büyüklükte ekrana sahip akıllı telefonlar tabletfon adıyla anılıyor. Sony’nin tabletfonu T2 Ultra, 6 inç ekranında 720×1080 piksel çözünürlük sunuyor. Cihazda 1,4 GHz hızında dört çekirdekli işlemci, 1 GB bellek ve 13 MP kamera yer alıyor. 8 GB dâhilî depolama alanı bulunan üründe 3000 mAh’lik geniş bir batarya da mevcut.

LG LIFEBAND TOUCH
Teknolojinin fayda sağlayacağı alanlardan birisi de sağlık; ancak böyle deyince, aklınıza hastanelerdeki cihazlar değil, LG’nin fuarda tanıttığı Lifeband Touch gibi bileklikler gelmeli. Dokunmatik OLED ekranlı bileklik, yaktığınız kalorileri, kulaklık üzerinden okuduğu nabzınızı gösterebiliyor.

SAMSUNG GALAXY TAB PRO
Telefonların ekranı büyür de, tabletlerin büyümez mi? Samsung’un Galaxy Tab serisine eklediği Tab Pro, 12,2 inç ekran taşıyor. Daha çok iş dünyasına yönelik bir cihaz olan Tab Pro, Evernote, Dropbox, Cisco’nun WebEx Mettings’I ve daha birçok iş yazılımı yüklü geliyor.

INTEL EDISON
Intel, SD kart büyüklüğündeki PC’si Edison’u CES’te tanıttı. Pentium düzeyindeki işlemci ve Linux işletim sistemi kullanan Edison, yakın gelecekte çevremizdeki eşyaların internete bağlanıp, akıllı özellikler kazanmaları için gerekenlerin o kadar da fazla olmadığının canlı örneği…