TELEVİZYONUN GELECEĞİ

TELEVİZYONUN GELECEĞİ

Görüntü dünyasındaki yeni devrim ufukta göründü ve evlerimizdeki HDTV’lerin yerini almayı hedefliyor. Aslında dijital sinema projeksiyonunda kullanılmak üzere geliştirilen, 4K olarak bilinen bu yeni görüntü biçimi, 1920×1080 piksel çözünürlüğündeki Full HD’nin dört katı çözünürlük sunuyor.

İşte 4K’nın özellikleri:

ÇÖZÜNÜRLÜK
Sinema projeksiyonlarında 4096×2160 piksel çözünürlüğe ulaşabilen 4K teknolojisi, televizyonlara geldiğinde kayıp yaşıyor ve 3840×2160 piksele düşüyor. Bu da kullandığımız HD standardının tam dört katı anlamına geliyor. Böylece daha keskin ve detaylı görüntüler ortaya çıkartıyor. Üstelik eski Full HD videoları görüntülerken hiçbir görüntü kaybı yaşanmıyor.

ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
4K duyulmadan önce, trend, OLED olarak görülüyordu. OLED, daha derin siyah tonları elde etmesine karşın, daha maliyetli bir üretim gerektiriyordu. Ultra HD çözünürlüklü paneller, OLED yerine LED ile üretildiği için, üretim tesislerinin değişmesini gerektirmiyor. Bu da yakın gelecekte fiyatların düşmesinin önünü açıyor.

İÇERİK
Görüntü dünyasında çözünürlük değişimi sıkıntılıdır. İnsanlar daha yüksek çözünürlüğe sahip cihazları aldıklarında, seyredebilecekleri bir şeyler olmasını da isterler. Her ne kadar artık televizyonların içindeki işlemciler, daha düşük çözünürlüklü içerikleri otomatik olarak yükseltse de, bu o çözünürlükte hazırlanan içerik kadar kaliteli olmuyor.

YAYIN
Film stüdyoları için bu yeni çekim cihazlarına geçiş anlamına geldiği gibi, yayıncı kuruluşlar için de yeni çözünürlükte yayın yapabilmek anlamına geliyor. Bunun için çekim ekipmanlarının değişmesi kadar, artan çözünürlüğü aktarabilmek de önem taşıyor. Ultra HD için HEVC adı verilen bir sıkıştırma teknolojisi kullanılacak. Bu, hem yayıncı kuruluşlar hem de internet üzerindeki yayınlar için kullanılabilecek.

Ürünler:
Sony KD-65X9005A
3840X2160 çözünürlüklü 65 inç ekran kenarlarda LED arka aydınlatmaya ve Triluminos, Motionflow XR 800HZ gibi teknolojiler taşıyor. Magnetic Fluid hoparlörleri biraz geniş olmasına karşın, çarpıcı bir tasarıma sahip. 4K içeriklerde iyi bir performans ortaya koyan televizyon, detaylı, yüksek keskinlikte görüntüler ortaya çıkartıyor. Sony’nin pasif teknoloji sayesinde, 3D Blu-ray’ler rahatça seyredilebiliyor.
16.660 TL / sony.com.tr

Samsung UE65F9000
Tüm bağlantılarını hareket ettirilebilen bir kutuya yerleştiren Samsung, böylece 4K standartları değişse bile, bu kutuyu değiştirerek, özellikleri güncelleyebilme olanağı veriyor. Doğal ve detaylı bir görüntü sunan UE65F9000, aktif 3D teknolojisi kullanıyor. Ayrıca 1080p ve 720p çözünürlüklü içerikleri de Ultra HD’ye çıkartabiliyor.
19.349 TL / samsung.com/tr

Sırada ne var?
Sony ve Samsung’u LG, Philips ve Toshiba izledi. Seiki ve TCL gibi markalar, ABD’de bin doların altında fiyatlı 4K TV’ler satmaya başladı. Sony, ilk 4K medya sunucusunu, sürekli, güncellenen ve indirilebilen bir içerik servisini ABD’de kullanıcıların hizmetine sundu. Japonya’da ise 2014 Dünya Kupası, 4K olarak yayınlanacak. İçerikte ise Sony ve Panasonic’in işbirliğindeki 300 GB’lık yeni nesil optik diskler hazırlanıyor.