TERAS VE BALKONUNUZU KAT BAHÇESİNE ÇEVİRİN

Sıcak yaz günlerinde açık havanın tadını çıkarmak için balkon ve teraslar en ideal mekânlar oluyor. Güneşli günlerde hele bir de teraslı bir evde yaşıyorsanız burada küçük bir park yaratmanız mümkün.

Özellikle de kolay yetişen ve çok fazla bakım istemeyen bitkileri tercih ederek, sevdiklerinizle ve dostlarınızla keyifli saatler geçireceğiniz bir vahaya sahip olabilirsiniz.

İşte önerilerimiz:

BÜYÜKLÜĞÜ ÖNEMLİ
Teras dekorasyonu için küçük ya da büyük terasa sahip olmanız büyük bir etken. Ancak bu konu dekorasyon yaparken sizi sınırlandırmamalı. Teras dekorasyonu yaparken isterseniz klasik bir teras, isterseniz de modern bir teras dekore edebilirsiniz. Bahçe mobilyaları ve salıncakla terasınızı ve balkonunuzu yaşanan bir mekân haline getirebilirsiniz.

ÇİÇEK KULLANIN
Teras ya da balkon dekorasyonu yaparken mümkün olduğunca çiçekleri kullanmalısınız. Çünkü açık havada yapay süslemeler yerine doğal bir güzellik olan rengârenk çiçekleri kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Çiçekleri kullanırken onların saksılarını da bir dekorasyon ögesi haline getirebilirsiniz.

YARATICI FİKİRLER
İsterseniz terasınıza uygun saksılar yapabilirsiniz. Bunun için meyve kasaları ve paletten saksı yapabilir ve onları istediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Bu çalışmalar sizi balkon ya da terasınızı dekore ederken yüksek bedeller ödemekten kurtarırken kendi ellerinizle yaptığınız bu ürünler daha çok içinize sinecektir.

GÖLGE ALANLARI
Teras ve balkonlarda en büyük sorun güneşten korunmak… Bunun için de gölge alanlar oluşturmalısınız. Gölge alanlar için birden fazla seçeneğe sahipsiniz. Ahşaptan bir gölgelik yapabilirsiniz çünkü ahşap güneşi en fazla tutan malzemelerdendir. Yaptığınız gölgeliğin kenarlarını tül ile kaplayabilirsiniz. Ayrıca gölge oluşturmak istediğiniz alanın üstünü beyaz renkli kalın bir kumaşla kapatabilirsiniz.

BİTKİLERDEN FAYDALANIN
Teras ve balkonunuzda, çabuk uzayan sarmaşık, gül gibi bitkileri sık aralıklar ile dikerek doğal bir gölgelik oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için bitkileri dikeceğiniz zamanı iyi seçmeli ve bakımlarını aksatmamalısınız. Böylece hem gölge alanlarda serin yaz günlerinin tadını çıkarıp hem de bu bitkilerin, çiçeklerin kokusu eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.