TEVFİK PAŞA’NIN KONAĞI 82 YIL SONRA OTEL OLDU

Dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan İstanbul Boğaz’ı yerli ve yabancı turizm yatırımcılarının her dönem ilgisini çekiyor. Son yıllarda Mandarin, Shangri La,  Viceroy, Raffless gibi A plus otel zincirleri bir bir İstanbul Boğaz’ında yerlerini alıyor. Osmanlı döneminin son sadrazamı olarak da bilinen Ahmet Tevfik Paşa’nın konağı da büyük bir iddia ile Boğaz’da, Park Bosphorus adı ile hizmete giren A plus bir otellerden oldu.

Bundan 82 yıl önce konaktan otele çevrilen yapı, 1979 yılında yaşanan yangına kadar otel olarak hizmet vermişti. Yapı, 24 yıl önce yeniden otele dönüştürülmek üzere inşa edilmeye başlanmıştı. Ne var ki yapının İstanbul Boğazı’nda dikkat çekecek kadar geniş ve yüksek bir yapı olması tepkilere yol açmıştı. Bundan dolayı da birkaç kez binanın ruhsatı iptal edilmişti. 24 yıl süren bu süreçte üç kez el değiştiren yapı, sonunda Park Bosphorus Otel olarak geçtiğimiz aylarda CVK Holding tarafından 250 milyon dolarlık bir yatırımla faaliyet göstermeye başladı.

Kurşungeçirmez odası var
İstanbul Boğazı’nın en güzel lokasyonlarından birinde konumlanan otel, 4 bin 500 metrekare büyüklüğündeki terası ile İstanbul’un hatta Avrupa’nın en büyük seyir teraslarından birine sahip. Merkezi konumu ile de dikkat çeken otelde apart daireler de bulunuyor. Otel binasından ayrı olarak otelin ön tarafında konumlandırılan bu apartlar, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 gibi farklı büyüklüklerde yabancı yöneticiler ve konsoloslar düşünülerek tasarlanmış.

Ayrıca 512 metrekarelik büyüklüğe sahip olan başkanlık suiti de kurşungeçirmez bir oda olarak tasarlanmış. Camlarının ağırlığı 360 tonu buluyor. 512 metrekarelik büyüklüğü ile İstanbul’un en büyük suitinin muslukları da 22 ayar altınla kaplanmış. 600 odası ve bin yatağı ile faaliyet gösteren otel, şimdiden yüzde 80’lik doluluk kapasitesine ulaşmış durumda. Otelin oda büyüklükleri 30 ile 150 metrekare arasında değişirken, oda fiyatları da 400 avrodan başlıyor.

Tapusunu 2. Abdülhamid verdi
Sultan 2. Abdülhamid, konağın tapusunu Tevfik Paşa’ya hediye etmişti. 1907 yılının şubat ayında Tevfik Paşa’nın oğlunun düğünü bu konakta yapılmıştı. Bu düğün, bilinen ilk modern düğün olarak da tarihe geçti. Ancak bina 1911 yılında çıkan bir yangında tamamen yanarak kül oldu.

Atatürk’ün favorisi
Park Otel, Pera Palace gibi Atatürk ve arkadaşlarının favori mekânlarından biri olmayı başardı. İngiltere Kralı 8. Edward’ın da sık sık Park Otel’e geldiği belirtiliyor. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in de Park Otel’i sevdiği ve İstanbul’a geldiğinde kendisine özel olarak ayrılan odasında kaldığı da biliniyor.