Tiflis Saat Kulesi

Tiflis Saat Kulesi

Eğik Saat Kulesinde bir kadın ile erkeğin evlilikleri, çocuklarının doğumu ve cenazeyi simgeleyen kuklalar yaşam döngüsünü anlatıyor.

Milattan önce 4 bin yılından beri yaşam alanı olan Tiflis’te doğumdan ölüme değin yaşam döngüsünü simgeleyen Tiflis Saat Kulesi, kentin en önemli sembollerinden biri. Eski Tiflis’te bulunan saat kulesi yanında kendisine destek olan demir kalasla Tiflis’in en ilginç yapısı. Yıkılmak üzere olan bir binaya dışarıdan tutan bir kalasın, kuleyi yıkılmaktan kurtardığı izlenimi verilmiş.

Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu’nun yanında bulunan eğik saat kulesinde her saat başında en üstteki pencere açılıyor ve bir melek çan çalıyor. Altındaki minik pencerede ise kadın ve erkeğin tanışması, evlilikleri, çocuklarının doğumu ve cenazeyi simgeleyen minik kuklalar ile yaşam döngüsü sergileniyor.

Her saat başı guguklu saat gibi kuklaların çıkıp bir hikaye anlattığı söyleniyor. Her saat başı bu gösteriyi izlemek için kulenin karşısında duran banklarda bir kalabalık oluşuyor ve herkes heyecanla gong sesini bekliyor.

Kule, oldukça garip ve sizi zamanda çok gerilere götüren bir manzaraya sahip olsa da eski bir yapı değil. Ünlü kuklacı Rezo Gabriadze’nin kukla tiyatrosuna eklenen modern bir kule. Kulak gösterilerinin harika örneklerinin sergilendiği bu binayı Gabriadze, otuz yıllık bir sürede inşa etmişti. Eğik saat kulesi, 2010’da dört yıllık inşaat aşamasından sonra eklendi.

Saat kulesinin eğik olması ve farklı parçalardan meydana gelmiş gibi durması ruhsuz bir modernleşmeye karşı sanatsal bir tepki olarak da ifade ediliyor.

Eğer günün yorgunluğunu atmak isterseniz Gabriadze Tiyatrosu’nun kafesinde bir şeyler yiyip içebilir, saat başında bu minik tiyatral gösteriye tanık olabilir, sakin ortamın tadını çıkarabilirsiniz.