TREKKING’E VAR MISINIZ?

Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelen ‘trekking’, ‘doğal engellerle dolu bir arazi parçasını herhangi bir ulaşım aracı olmadan yürüyerek aşmak’ olarak nitelendiriliyor.

Özellikle Türkiye, bu konuda son derece iddialı parkurlara sahip. Trekking boyunca yürüyüş süresi, parkurun zorluk derecesine göre değişiklik gösteriyor. Orta dereceli bir parkur yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Şehir hayatının yoğun temposundan kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak isteyen sporseverler için en popüler trekking rotalarını araştırdık.

Trekking’in püf noktaları

Eğer uzun soluklu bir yürüyüşe çıkacaksanız yürüyüş ayakkabınızın ve sırt çantanızın rahat olması son derece önemli. Spor ayakkabınız uzun bilekli, ayağınızı vurmayan ve rahat bir forma sahip olmalı. Su matarası, şapka, bere ve yağmurluğunuz da yanınızda olmalı. Yedek çorap ve atleti de unutmamanızda fayda var. Trekking’e mutlaka size eşlik edecek ve gittiğiniz bölgeyi bilen bir grup rehberiyle çıkmanız gerekiyor. Yolculuğa genellikle sabah çok erken çıkılıyor. Yolculuk sırasında rehberlerden programla ilgili bilgi almalısınız. İlk defa böyle bir tura katılıyorsanız, sizi çok zorlamayacak bir parkurla başlamanız çok daha yerinde bir adım olur.

Talimatlara uyun

Her türlü yürüyüş ekibinin başında bir rehber ve sonunda ise bir artçı bulunur. Yürüyüşe katılan kişiler bu isimleri tanımalıdır. Rehber ve artçını talimatlarına da birebir uyulması gerekiyor. Yürüyüşe katılan kişiler rehberi geçmemeli ve artçıdan geri kalmamalı. Grup düzenini bozucu hareketlerde bulunulmamalı. Kulaklıkla müzik dinlemeniz olası tehlikelerin algılanmasını geciktirerek zarar görmenize neden olabilir. Eller ceplere sokulmamalı, iki yanda serbest olmalıdır. Böylelikle dengenizi kaybettiğinizde ya da düşerken dengenizi sağlarsınız. Verilecek mola süreleri fazla tutulmamalıdır. Uzun mola süreleri vücudu soğutur. Her mola sonrası kendinizi dinlenmiş değil, daha yorgun ve isteksiz hissedersiniz.

En popüler trekking parkurları

Likya Yolu: Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanıyor. Likya Yolu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en iyi 10 trekking parkuru arasında yer alıyor. Likya Yolu parkurunun bölümleri arasında Faralya ve Dodurga köyleri, Sidyma Antik Kenti, Pınara Ören Yeri, Letoon antik kenti ve Xanthos Antik Kenti’ne yürüyüş rotaları bulunuyor.

 

Ihlara Vadisi: Ihlara Vadisi, Türkiye’nin en iyi trekking noktaları arasında bulunuyor. 14 kilometre uzunluğundaki vadide kayalara oyulmuş mağaralar, kiliseler ve bol miktarda mezar kalıntıları bulunuyor. Hem uzun hem de kısa trekking’ler için son derece uygun bir altyapıya sahip.

 

Kaz Dağları: Kaz Dağları, özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Doğayla iç içe parkurlara sahip olan Kaz Dağları’nın neredeyse her noktası yürüyüş için oldukça ideal. Ayı Deresi, Sutüven Şelalesi ve Manastır Çayı çevresinde, Tozlu Yaylası’nda, Sarıkız Tepesi’nde ve Mıhlı Çayı’nda farklı alternatifler sizleri bekliyor.

 

Kaçkar Dağları: Doğru zamanda giderseniz, Kaçkarlar’da yeşilin binbir tonunu görebilirsiniz. Ambarlı Yaylası doğal güzellikleri ile hem trekking yapanlara hem de fotoğrafçılara farklı bir ambiyans sunuyor. Kaçkar Dağları’nın en güzel noktalarından biri de Çat Vadisi-Verçenik Yaylası ve Kapalı Göller Parkuru…

 

Aladağlar: Aladağlar, yaz aylarının en ideal trekking parkurlarını içinde barındırıyor. En yüksek zirvesi 3 bin 756 metre olan Demirkazık Dağı’ndan yürüyüşe başlayabilirsiniz. Aladağlar’ın önemli parkurları arasında Maden Boğazı, Yedigöller, Kapuzbaşı Şelalesi, Sokulupınar, Emli Vadisi ve Barasama Vadisi yer alıyor.

 

Bafa Gölü: Günübirlik trekking yapmak isteyenler genelde Bafa Gölü çevresini tercih ediyor. Geçmişten günümüze kadar tahrip olmamış doğal güzellikler arasındaki Bafa Gölü, hem arkeolojik hem de doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu özel bir konuma sahip. Keyifli bir trekking’in yanı sıra Herakleia ve Keramos antik kentlerini de ziyaret edebilirsiniz.

 

Erikli Yaylası: Günübirlik trekking için oldukça elverişli bir yapıya sahip olan Erikli Yaylası, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yer alıyor. Erikli Yaylası’ndaki trekking parkuru, birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Trekking’e Teşvikiye Köyü’nden başlanıyor. Bölge, kamp kurmaya da oldukça elverişli.

Yenice Ormanları: Karabük’ün Yenice Ormanları hafta sonu yaşam stresinden kaçmanız için güzel bir fırsat. Yenice Ormanları’nda günübirlik onlarca yürüyüş rotası bulunuyor. Orman içindeki yaylalara kamp kurarak trekking maceranızı renklendirebilirsiniz.

 

Ballıkayalar: Erikli Şelalesi gibi trekking sporcularını zorlayacak olan Ballıkayalar, İstanbul ve Kocaeli ilinin sınırında kalan Gebze’nin Tavşanlı Köyü’nde yer alan bir vadi. Vadinin geneli neredeyse tamamen kayalardan oluşuyor. Ballıkayalar’a gelirseniz, şelaleler bölgesini ziyaret etmeyi unutmayın.