TREN ULAŞIM ARACINDAN ÇOK DAHA FAZLASIDIR

TREN ULAŞIM ARACINDAN ÇOK DAHA FAZLASIDIR

Orta yaş kuşağımızın çocukluğunda en sevdiği oyun, ‘sıra sıra odalar birbirini kovalar’ diye bilmece sorup; büyük bir mutlulukla ‘tren’ diye cevap vermesiydi. Çünkü onların dünyasında tren, sadece bir ulaşım aracı değil, dünyalarını değiştiren tılsımlı bir araçtı.

Tren, yükleri, insanları Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar ulaştırırken, aynı zamanda medeniyet de taşıdı. Anadolu insanı birçok ilki trenle tanıdı, toprağındaki ürünü uzak pazarlara trenle taşıdı, tren doktoru, öğretmeni, tiyatroyu, sinemayı ayağına kadar getiren bilge gibiydi.

Günümüzde ise tren, bilmecedeki gibi değil… Uçakla yarışan, teknoloji harikası araç artık… Ama misyonu hiç değişmedi. Ulaştığı yerleri değiştirmeye devam ediyor.

YHT çağında ulaşım alışkanlıkları değişiyor, kentler birbirinin banliyösü haline gelirken,  talep de artıyor. Biz de halkımızın taleplerine cevap vermek üzere, YHT seferlerini 10 Mart 2017 tarihinden itibaren yüzde 25 artırdık.

Uluslararası yolcu taşımacılığında da iddiamızı sürdürüyoruz. İstanbul- Sofya arasında çalışmak üzere İstanbul- Sofya Ekspresi adlı yeni bir tren sefere koyduk.

Tren, üreticimizin, sanayicimizin de en büyük dayanağı… Demiryolu taşımacılığının serbestleşmesi ile birlikte özel sektörle işbirliğimiz güçlenerek devam ediyor. Esnek tarife politikamızla daha fazla yükü taşımayı planlıyoruz.

Diğer sevindirici haber ise, Türkiye, dev projelerle Asya ile Avrupa arasında en kısa mesafeyi sağlayan demiryolu koridoru oluyor. Yüklerin ulaşımı 45-60 günlerden 15 güne düşecek.

Bu vesile ile öncelikli sektör olarak demiryolunun gelişmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum.

YHT ile keyifli yolculuklar dilerken; yaptığımız anketlerde siz yolcularımızın yüzde 98 oranında hizmetlerimizden memnun olması TCDD Taşımacılık AŞ ailesi olarak bizleri mutlu etmektedir. Treni tercih ettiğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarım.