TRENLERDE “MADE IN TURKEY” MARKASI

TRENLERDE “MADE IN TURKEY” MARKASI

2003 yılından beri demiryolunda çok şey değişiyor, gelişiyor. Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatları genişliyor, mevcut hatlar yenileniyor, araç filosu gençleşiyor, ileri demiryolu sanayisi gelişiyor.

Demiryolunun ihtiyaç duyduğu malzeme ve araçların yerli ve yabancı özel sektör işbirliğiyle üretilmesi ve dışa bağımlılıktan kurtarılması amacıyla yapılan çalışmalarla son 12 yılda rayı dahi ithal eden bir ülkeden, ray, lokomotif, vagon ihraç eden bir ülke haline geldik.

Yerli ve yabancı ortaklar tarafından kurulan fabrikalarda; elektrikli diziler, yolcu vagonları, makas, travers, ray bağlantıları vb. üretiliyor. TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ’ın dünyanın demiryolu sektöründe sayılı firmalarıyla işbirliği gelişiyor.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra milli demiryolu sanayisinin güçlenmesi amacıyla, araç alım şartnamelerine yüzde 51 yerli koşulu konulurken, raylarda “Made in Turkey” markası için “Milli Tren Projesi” başlatıldı. Proje kapsamında; Yüksek Hızlı Tren Seti, Yeni Nesil Dizel Tren Seti (DMU), Yeni Nesil Elektrikli Tren Seti (EMU),Yeni Nesil Yük Vagonlarının Tasarım ve Üretimi konularına yönelik olarak Milli Tren Çalışma Grubu oluşturuldu.

TCDD bağlı ortaklıkları olan TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın projenin yüklenicisi konumunda olması, ülkemizin bütün dinamiklerinden yararlanılması, proje ortağı olarak İTÜ ve TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN başta olmak üzere resmi ve özel kuruluşların proje paydaşı olarak yer alması kararı alındı.

Milli Tren projesi ile yerlilik oranı yüzde 85’e çıkacak ve ilk etapta ekonomiye 2.5 milyar dolar katkı yaratacak. 2018’de, milli trenlerin raylarda olması hedefleniyor.