TRT MÜZESİ VAGONU YOLA ÇIKTI

TRT MÜZESİ VAGONU YOLA ÇIKTI

‘TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi’ olarak yurtiçinde ve yurtdışında kullanılmak üzere hazırlanan ‘TRT Müzesi Vagonu’, Ankara Garı’ndan uğurlandı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü’nün 50. yıl kutlamaları çerçevesinde ‘TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi’ olarak yurt içinde ve dışında kullanılmak üzere hazırlanan ‘TRT Müzesi Vagonu’, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tarafından Ankara Garı’ndan uğurlandı.

TRT ve TCDD’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen TRT Vagonu projesi ile o dönemi bilenlerin yaşadığı duyguları, müzeyi ziyaret eden çocuk ve gençlerin de yaşama imkânı bulacağını belirten Bakan Elvan, “Bir anlamda bu vagon geçmişimiz ile bugünümüzü buluşturuyor ve iki dönem arasında bir gönül bağı kuruyor.” dedi.

TCDD Genel Müdürü Karaman da TCDD’nin bir yandan demiryollarını her alanda ayağa kaldırmaya çalışırken, bir yandan da sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirdiğini söyledi. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise düzenlenen 50. yıl etkinlikleri içerisinde en anlamlı olanının TRT Vagonu olduğunu söyledi.

Atatürk’ün kullandığı mikrofon burada

Yayıncılık tarihinin en eski mikrofonlarından bugünün sanal stüdyolarına, tarihi giysilerden Atatürk’ün kullandığı mikrofonlara, radyo tiyatrolarından tarihi filmlerde kullanılan oklara kadar birçok objenin yer aldığı TRT Müzesi Vagonu; dört yıllık bir çalışmanın sonucu hazırlandı.