TÜBİTAK’TAN BİR İLK

TÜBİTAK’TAN BİR İLK

TÜBİTAK kriptoloji uzmanlarının yaptığı ve Türkiye’de ilk defa insan genomunun dizilendiği araştırmalarda 4 hastalık ile genler arasındaki ilişki ortaya çıkarıldı.

Türkiye’de ilk defa insan genomunun dizilendiği araştırmalar yapıldığını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Klippel-Feil sendromu olarak bilinen ve doğuştan gelen boyun omurgasındaki oluşum bozukluğuyla ilgili gen tespit edildi. Bunun yanında damarların kontrolsüz genişlemesi sonucu ortaya çıkan tümörler ile ilgili genetik tabanlı mekanizmalar aydınlığa çıkıyor. Diğer iki hastalık ise doğuştan gelen kafa ve yüz bölgesinin ciddi oluşum bozukluklarına neden olan gendir.” dedi.

ARTIK BİZİM DE GEN BANKAMIZ VAR
Canlıların karakteristik özelliklerini belirleyen en küçük yapı birimi olan “gen” alanındaki çalışmalarını yoğunlaştıran TÜBİTAK, İleri Genom ve Biyoenformatik Merkezi adıyla Türkiye’nin en gelişmiş gen laboratuvarını kurdu. Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan merkez ile Türkiye’de ilk defa insan genomunu dizileyecek laboratuvarlar ile bu genomları analiz edecek bilgisayar alt yapısı kuruldu. Böylece, TÜBİTAK’ın araştırmacıları şifre çözme konusundaki tecrübeleri genetik verilerin analizinde de kullanılıyor. Aynı zamanda, gelecekte kullanımı giderek yaygınlaşacak genetik verilerin erişimi, saklanması ve işleme metotları hakkında da araştırmalar yürütülüyor.

Numuneler yurt dışına gönderilmeyecek
Şimdiye kadar dizileme teknolojilerine dayalı tıbbi tanı ve araştırmalar için tüm numunelerin yurt dışına gönderildiğini dile getiren Bakan Ergün, bu sebeple numunelerin yollandığı ülkelerde Türkiye’ye ait genomik veri bankaları oluşturulduğuna dikkat çekti. Artık bu nitelikli ve özel verilerin yurt dışına gidişi kesildi ve önemli bir eksik giderildi.