TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Anne baba olmak birçok çiftin en büyük hayali. Doğal yöntemlerle hamile kalınamadığı durumlarda medikal yardımcı yöntemler arasında en yaygın olan tüp bebek tedavisi birçok çiftin hayatını değiştirmesine yol açıyor.

Mis kokulu, o küçücük meleğinizi kucağınıza almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri araştırdık…

NORMAL HAMİLELİK İLE FARK VAR MI?
Uzmanlara göre tüp bebek tedavisine, bir sene boyunca korunmadan ve düzenli bir şekilde ilişkide bulunmuş ancak hamilelik yaşanmadığı durumlarda başvurulmalı. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi’nden Dr. Hakan Özörnek, tüp bebek tedavisi sonrası başarılı bir hamilelik deneyimi için ise en büyük gerekenin, medikal tedavinin tamamlanmasının ardından anne adayının günlük yaşamını sürdürmesi olduğuna dikkat çekiyor. Özörnek, “Tüp bebek tedavisi sırasında fazla istirahat eden annelerin hamile kalması daha zor.” diyor.

Tek fark gebe kalma süreci
Özörnek şöyle devam ediyor: “Doğal yöntemlerle gebelik sağlamış ve tüp bebek gebeliği sağlamış çiftler arasında tek fark, gebe kalma süreci olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde; yumurtaların olgunlaşması, arzu edilen sayıda yumurta gelişmesi, yumurtanın spermle birleştirilmesi, döllenen yumurtaların embriyo oluşturması ve son olarak da embriyonun anne rahmine nakli işlemleri gerçekleştirilir.”

Birçok ilaç kullanılıyor
“Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu kullanılan ilaçlar ve gerçekleştirilen aşamalar sadece yumurta hücresinin ve sperm hücresinin birleşmesi içindir. Bu aşamadan sonra ise döllenme ardından embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir.”

Dr. Özörnek anne adayının işlemler sırasında hastanede kalmasına gerek olmayacağını da ifade ediyor.

İLK GÜNLER İSTİRAHAT GEREKLİ Mİ?
Tüp bebek tedavisinde anne adaylarının en sık merak ettiği konuların başında embriyo transferi sonrası ne kadar süre istirahat etmek gerektiği gelir. Dr. Özörnek bunun yanıtını şöyle veriyor: “Anne adayları transfer edilen embriyonun ‘geri düşmesi’ kaygısı nedeniyle hareket etmekten çekinmektedirler. Ancak bilimsel yayınların sonuçları embriyo transferi sonrası yatak istirahatinin yararını gösterememektedir. Hatta 24 saat gibi uzun yatak istirahatinin araştırıldığı çalışmalarda, gebelik oranlarının azaldığı bile gösterilmiştir.”

Embriyo transferi sonrası spor yapılabilir mi?
Spor yapmanın hamileliği etkileyip etkilemediği konusunda ise, “Yapılan gözlemsel çalışmalar, ‘yoğun fiziksel aktivasyonlar tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilir’ düşüncesini desteklemektedir. Anne adayının günlük aktivasyonları, 30 dakikalık düz yürüyüşleri ve hafif tempoda yüzmesi tüp bebek tedavisine olumsuz etki yapmayacaktır.” diyor.

İşyerinden izin alınmalı mıdır?
Birçok anne adayı, embriyo transferinden sonra hamilelik testinin yapılacağı güne kadar geçen 12 günlük süreçte izin almayı düşünüyor. Oysa Özörnek’e göre buna gerek yok. Özörnek, “Kadınların, işlerine geri dönmeleri, arkadaşlarının sağlayacakları sosyal destek tüm bu süreci yalnız başına evde geçirmekten çok daha yararlıdır. Ancak iş ortamının keyifsiz ve stresli olması durumunda hastaların izin almaları mantıklı olabilir.” diyor.