Turistik Doğu Ekspresi Raylarda

Turistik Doğu Ekspresi Raylarda

Doğu Ekspresi’ne olan ilgiyi artırmak için yapılan çalışmalar neticesinde, yolculukların sosyal medyada çok paylaşılması, yolculuğun sıra dışı tatil seçeneği olarak görülmesi ve tur operatörleriyle yapılan iş birliğinin de etkisiyle bu sefere talep her geçen gün artıyor.

Yoğun talep üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından birinde sefer yapan Doğu Ekspresi’nin yanı sıra “Turistik Doğu Ekspresi” işletilmeye başlandı.

İç turizmin artırılması amacıyla hayata geçirilen Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan pazartesi-çarşamba-cuma günleri Kars’tan çarşamba-cuma-pazar günleri işleyecek ve Ankara’dan giderken Erzincan, İliç ve Erzurum istasyonlarında, dönüş treni ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edeceği şekilde uzun süreli duracak.

Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşacak. Tren 120 kişi kapasiteli olacak. Tamamı yataklı vagondan oluşacak tren, Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak.

Ankara’dan saat 19.55, Kars’tan saat 23.55’te hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet ücreti ise, tek kişilik kompartıman 400 lira, çift kişilik kompartımanda ise kişi başı 250 lira olarak belirlendi.