TÜRK DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM: TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.

TÜRK DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM: TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.

Demiryolu sektöründe köklü değişiklik sağlayacak serbestleşme süreci içerisinde kurulmuş olan “TCDD Taşımacılık A.Ş.” faaliyetlerine başladı. 24 Nisan 2013 tarihli 6461 sayılı “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun” çerçevesinde kurulmuş olan TCDD Taşımacılık’ın 14 Haziran 2016’da tescil işlemi tamamlandı.

Türkiye’de demiryolu sektörünün serbestleşmesine olanak sağlayacak kanuna göre TCDD, altyapı hizmet sağlayıcısı olarak hizmet verecek, TCDD Taşımacılık ise tren işletmeciliği yapacak. Şirket; yüksek hızlı tren, konvansiyonel yolcu trenlerini işletecek, banliyö, yük ve lojistik hizmet işletmeciliği yapacak, feribotla yük ve yolcu taşımacılığını yürütecek.

Tescil işlemlerinin ardından Yönetim Kurulu oluşturulan TCDD Taşımacılık’ın Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Veysi Kurt, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne ise Mehmet Uras atandı.

TCDD TAŞIMACILIK İLE İRAN DEMİRYOLLARI ARASINDA İŞBİRLİĞİ
İran Demiryolları Başkan Yardımcısı Hossein Ashoori ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abbas Nazari TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Görüşmede, dost ve kardeş iki ülke arasındaki yük ve yolcu taşımacılığının artırılması ile mevcut işbirliğinin geliştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.