Türk Telekom Tam O ‘An’ Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Türk Telekom Tam O ‘An’ Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türk Telekom Doğu Ekspresi Tam O ‘An’ Fotoğraf Yarışması’nda Üçüncülük Ödülünü alan Özgen Beşli’ye, İkincilik Ödülünü alan Yücel Çetin’e ve Birincilik Ödülünü alan Murat Tok’a ödüllerini takdim etti. 

Türk Telekom Tam O ‘An’ Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı.

Doğu Ekspresi’nin de Türk kültür mirasının maddi ve manevi değerlerinin izinde dolaştığını aktaran Arslan, şöyle devam etti:

“Bize tarihimizi hatırlatmak, kültürümüzü hatırlatmak, bir inci tanesi gibi Anadolu’ya serpilen dünya güzeli köylerimizi, kasabalarımızı hatırlatmak için yola düşüyor. Ülkemizin dört mevsim güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak için tam 24 saati yollarda geçiriyor. Hem vatandaşlarımıza hem de yurt dışından ülkemize gelen konuklarımıza, demiryollarının yeni yüzü ve yeni vizyonuyla dahası Türkiye’nin yeni yüzü ve yeni vizyonuyla örtüşen bir etkinlik sunuyor.”

Arslan, demiryollarını ayağa kaldırmak için yapılan çalışmaları anlatarak, demiryollarında Atatürk dönemindeki bahar havasını yeniden oluşturduklarını ve o muhteşem heyecanı yeniden yakalamak adına ciddi mesafe katettiklerini ifade etti.

Bir zamanlar kullanılmayan Doğu Ekspresi’nin bir yılda 270 bin kişiyi ağırladığını belirten Arslan, bu yılın 5 ayında da Doğu Ekspresi ile seyahat edenlerin sayısının 170 bin kişiyi bulduğunu söyledi.

Garları sanatsal etkinliklerle şenlendirdiklerini dile getiren Arslan, bir yandan yatırım yaptıklarını bir yandan da demiryollarının hayatla bağını güçlendirdiklerini kaydetti.

“Gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz”

Yarışmaya 440 fotoğrafçının bin 529 fotoğrafla katıldığını vurgulayan Arslan, “Bu fotoğrafların 36’sı, ödül alan fotoğraflarla çarşamba günü Kars Garı’nda, daha sonra da Ankara Garı’nda sergilenmek üzere seçildi.” dedi.

Yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de demiryolu fotoğrafçılığının gelişmesini istediklerini bildiren Arslan, “Sizleri demiryollarımızın ve ülkemizin gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz. Yaşadığımız anı geleceğe taşıyan, onu ölümsüzleştiren bir kare fotoğraf, bazen binlerce sayfa yazının anlatamadığını anlatabilir.” değerlendirmesinde bulundu.