TÜRK ZAMBAKLARINA KORUMA

Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan ülkemizde, bitkilerin korunması için çok önemli önlemler alınıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülke genelinde su tutulacak barajlarda risk altında olan veya ekonomik değeri olan, nadir ve nesli tehlikede olan bitki türlerini uygun alanlara naklediyor. Proje kapsamında Kızılköprü Barajı alanında tespit edilen Türk Zambakları uygun alanlara nakledildi. Çalışma diğer barajlar ve bitki türleri için de devam ettirilecek.

22 barajda çalışma yapılacak
2013 yılında başlatılan çalışma 2015 yılına kadar devam edecek. Bu süre içinde toplam 22 barajda çalışma yapılacak. 2013 yılı için Başköy, Pazaryolu, Büyük Karaçay, Kirazlıköprü, Pamukluk, Hamzabey ve Morgedik barajları olmak üzere 7 barajda bitkiler taşındı. 2014 yılı için de Naras, Gökçeler, Koyunbaba, Aktaş, Burgaz, Güneşli, Alaköprü, Derince ve Ilısu barajları olmak üzere 9 barajda çalışma yapılacak. 2015 yılı için ise Aydınca, Sadak, Reyhanlı, Kars, Gümüşören ve Çayırdere barajları olmak üzere 6 adet su tutulacak alanda teknik çalışmalar yapılacak.

12 adet Türk zambağı soğanı taşındı
Proje kapsamında Bartın Kirazlıköprü Barajı’nda korumaya konu edilebilecek türler tespit edildi. Tespit edilen özellikli bitki türlerinden Lilium martagon L. (Türk Zambağı) türüne ait 12 adet soğan özel bir söküm aparatı ile sökülerek hırpalanmadan, polietilen kaplar içinde, benzer habitata taşındı.