Türkiye, Demiryollarında Artık Karar Verici Ülkeler Liginde

Türkiye, Demiryollarında Artık Karar Verici Ülkeler Liginde

Sevgili Yolcular;

Türkiye; bulunduğu coğrafya, sosyal, kültürel, ekonomik dokusu ve Avrupa ile Asya arasındaki köprü olmasıyla dünyada merkez bir ülke konumundadır. Bu nedenledir ki; Türkiye’nin demiryolları ve demiryolları endüstrisi yapısı gereği küresel karakter arz etmektedir. Bu kapsamda Türkiye’yi gerçek anlamda köprü haline getirecek birbirinden önemli demiryolu projeleri 15 yılda hayata geçmiştir. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Projeleri başarıyla hizmete girmiş, Türkiye’nin ihtiyacı olan yüksek hızlı tren hatlarının yapımına başlanmış, milletimizin hızlı tren rüyası gerçeğe dönüşmüştür.

Şu anda da Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında yüksek hızlı tren hattı başta olmak üzere 1.870 kilometresi yüksek hızlı, 1.290 kilometre hızlı ve 807 kilometre konvansiyonel olmak üzere toplam 3.967 kilometre yeni demiryolunun yapımı devam etmektedir. Kısacası ülkemizin dört bir yanı hızlı tren ağları ile donatılmakta, ülkemizin iki yakası hızlı tren ağları ile bağlanmaktadır.

Sadece demiryollarımız değil, Türkiye’nin tüm ulaşım modları Avrupa seviyesinin üzerine taşınmaktadır. Ancak bununla beraber ülkemizi gerçek anlamda demiryollarında küresel bir oyuncu, hatta karar vericilerden biri haline getirmek ehemmiyet taşımaktadır. Bu noktada TCDD’nin, UIC’nin hem Avrupa (RAE) hem de Ortadoğu Bölgesel Kurulu’nun (RAME) önde gelen üyesi olmasına büyük önem atfediyoruz.

Ayrıca UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Yüksek Hızlı Demiryolu Fuarı’nın 10’uncusunu Mayıs ayında Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın himayelerinde Ankara’da yapılması da ülkemizin geldiği konumu gözler önüne sermektedir.

Ülkemizin demiryollarına verdiği önem sayesinde Türkiye, bu tür kongrelere ev sahipliği yapmayı sürdürerek sektörün en önemli aktörlerinden biri olmaya da devam edecektir.

İyi Yolculuklar…