TÜRKİYE DEMİRYOLUNDA ÖNCÜ

Mart başında “Eurasia Rail 5. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik” fuarını gerçekleştirdik. Dünya demiryolu sektörünün tüm tarafları beşinci kez İstanbul’da buluştu. 2011’den beri düzenlenen bu fuara, daha fazla ülke, kurum/firma temsilcisinin katılması, ülkemizin demiryolu sektörünün her geçen yıl daha da geliştiğini göstermektedir.

Çok değil, 13 yıl önce ülkemizin demiryolu sektörüyle ilgili uluslararası boyutta bir organizasyona ev sahipliği yapması, Türk firma ve mühendislerinin bu alanda söz sahibi olmaları hayaldi.

Demiryolu sektörüne 2003-2015 yılları arasında toplamda 42 milyar TL yatırım gerçekleşmiştir. 2015 yılında da 9 milyar TL dolayında yatırım planlanmakta ve önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir.

Aktarılan bu önemli kaynaklarla demiryolu sektörünün her geçen gün geliştiğini, yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağlarının genişlediğini, mevcut sistemlerin yenilendiğini, ileri demiryolu sanayisinin geliştiğini müşahede ediyoruz. Ulaşım sisteminde demiryolu güçlendikçe daha sağlıklı, dengeli bir ulaşım sistemi oluşturulacak, ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatının dinamikleşmesine önemli katkıda bulunacaktır.

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının ülkemizin dört bir köşesine ulaşması ile ortaya çıkan “Yeni Türkiye’de” Ankara’dan İzmir’e, Antalya’ya, Sivas’a, Kayseri’ye, Erzincan’a, Kars’a kadar daha kısa sürede ve daha konforlu bir ulaşım ile bölgeler arasında gelişmişlik düzeyi eşitlenecek, etkileşim artacak, gönül birliğimiz pekişecektir.

Güvenli ve zaman tasarrufu sağlayan YHT’lerle keyifli yolculuklar…