Türkiye, Ticaret Kervanlarının Rotası Olacak

Türkiye, Ticaret Kervanlarının Rotası Olacak

Çin’den başlayarak Kazakistan ve Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye ulaşan ve buradan da Avrupa’ya bağlanan Orta Koridor’u geliştirmek için göreve geldiğimiz ilk günden bu yana çalışıyoruz. Bu kapsamda da Çin Halk Cumhuriyeti’nin başlattığı “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” girişiminde önemli bir paydaş olarak yer alıyoruz. Çünkü Çin ve Avrupa arasındaki ticaret bugün, günde 1.5 milyar doları bulan boyutlara ulaştı. Bu ticaret akışının artarak devam etmesi ve 5-6 yıl içinde günde 2 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Bu kapsamda da bir yandan iki yıl önce hizmete verdiğimiz Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattının tam kapasite ile çalışabilmesi için; hattın tamamlayıcısı olan yolların bitirilmesine çok önem veriyoruz. Bir yandan da Marmaray Tüp Geçidi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, hızlı tren ve yüksek hızlı tren hatları, Kuzey Ege Limanı, Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Havalimanı gibi mega projelerle de bu koridorun sağladığı yararı ve önemi artırıyoruz. Ayrıca Anadolu, Kafkasya, Orta Asya ve Çin’den gelecek taşımacılık talebini cevap verebilmemiz için tüm ulaşım modlarını bir araya getirmek için tüm bu yatırımları bir çatı altında birleştiren lojistik köyleri de kuruyoruz. Bu kapsamda yapımı planlanan 21 lojistik merkezin 9’unu işletmeye açtık. Mersin ve Konya (Kayacık) lojistik merkezlerini de tamamladık.

İnanıyorum ki lojistik sektörüne yaptığımız her türlü yatırım, potansiyeli 2 trilyon doları aşan Doğu-Batı ve Kuzey-Güney mal akışının kavşak noktasında bulunan Türkiye’yi ticaret kervanlarının rotası yapacak, ülkemizi etkin bir lojistik üs haline getirecektir. Çünkü Bir Kuşak Bir Yol Projesi coğrafyamızın geleceğini yeniden şekillendirecek ve gelecek dönem, bizim coğrafyamızın içinde bulunduğu bölgelerin dönemi olacaktır.

Cahit TURHAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı