TÜRKİYE YOLLARINDA VOLTAJ YÜKSELİYOR

TÜRKİYE YOLLARINDA VOLTAJ YÜKSELİYOR

BENZİNLİ VE ELEKTRİK MOTORUNU BİRLİKTE KULLANARAK ÖNEMLİ BİR YAKIT EKONOMİSİ YAPAN HİBRİT MODELLERİN SAYISI HIZLA ARTIYOR. TÜRK KULLANICILAR GETİRİLEN VERGİ AVANTAJI SONRASINDA HİBRİT ARAÇLARA DAHA ÇOK İLGİ DUYUNCA SON 9 AYDA SATIŞLARI 4 KAT ARTTI.

Tüm dünyada dizel motorların olumsuz imajı, yüzde 100 elektrikli modellerin menzil sorunu yüzünden hibrit, yani benzinli ve elektrikli motorları aynı anda kullanan araçları çok daha popüler hale getirdi. Dışarıdan şarj edilmesi gerekmeyen, sürüş sırasında depoladığı elektrik ile bataryasını dolduran, yoğun trafikte benzinli motorunu kapatıp, elektrik motoruyla ilerleyen hibrit, yani melez araçlar önemli tüketim avantajlarına sahip. Bir de ülkemizde uygulanan ÖTV indirimi de devreye girince modellerin satış adetleri de yükseliyor. Geçen yıla kıyasla son 9 ayda pazardaki hibrit modelelrin satışları 4 kat artarak 2 bin 746 adede ulaştı. Türkiye’de hibrit otomobili bilen tüketiciler arasında satın alma eğilim oranı 2014 yılında yüzde 26 iken bu oran 2015 yılında yüzde 63’e 2016 yılında da yüzde 70’e ulaştı. İşte Türkiye pazarının en çok satılan hibrit otomobilleri…

ADAPAZARI’NDAN DÜNYAYA
Ülkemizde en çok satılan hibrit modellerin başında Toyota Adapazarı Fabrikası’nda üretilen SUV sınıfındaki C-HR geliyor. Avrupa’ya da Türkiye’den gönderilen C-HR, bu pazarlarda da yoğun ilgi görüyor. Hibrit versiyonda 1.8 lt VVT-i 122 beygir gücündeki benzinli motor elektrik motoruyla birlikte çalışıyor. Toyota’nın gelişmiş hibrit güç ünitesi, sadece daha yüksek bir verimlilik seviyesi sunmakla kalmıyor aynı zamanda çok daha etkin bir performans sağlıyor. Toyota C-HR Hybrid, 100 km’de ortalama 3,8 lt yakıt tüketimiyle kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinden de en yüksek puanları alıp 5 yıldızla ayrılan model, CVT otomatik şanzımanla birlikte alınıyor. Vergi indirimle olarak satılan modelin fiyatıysa 119 bin TL’den başlıyor.

TÜKETİMDE REKOR KIRDI
Güney Koreli üretici KIA’nın ilk crossever hibrit modeli de ülkemizde bayilerdeki yerini aldı. Özel eko-araç platformu ve hibrit sistemiyle KIA’nın yeni crossover modeli Niro birçok ilke imza atıyor. ABD’yi uçtan uca en düşük yakıt tüketimiyle giden hibrit otomobil unvanını resmi olarak alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Niro, bu başarısıyla dikkat çekiyor. SUV karakteriyle de beğeni toplayan otomobilde, 1,6 litre hacimli direkt enjeksiyonlu benzinli motor, lityum-iyon polimer batarya ve 32 kW elektrikli motordan oluşan ve gücünü altı kademeli çift debriyajlı şanzımanla ön tekerleklere aktaran Niro, sadece 88 gr/km CO2 emisyon salınımı yapıyor. 3,8 lt/100km yakıt tüketimi ile sınıfının en tutumlu ve çevreci ürünü olarak öne çıkan KIA Niro ayrıca, 141 beygir motor gücü ile sınıfının en yüksek performansını sunuyor. Niro 124 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

LÜKS HİBRİTLERDE ÇITA YÜKSELDİ
Dünyanın ilk kompakt lüks hibrit otomobili olarak tanımlanan Lexus CT 200h, tasarımıyla ve sürüş özellikleriyle öne çıkıyor. Hem benzinli hem de elektrikli motora sahip model, düşük yakıt tüketimi ve sportif sürüşü bir arada sunuyor. 1798 cc’lik benzinli motoru 136 beygir güç ve 142 Nm tork üretiyor. CT 200h’nin yakıt tüketimi ise 100 km’de 4.1 lt. 1.8 litrelik benzinli motora sahip CT 200h, vergi teşvikiyle birlikte 1.6 litre hacimli motor oranlarıyla vergilendiriliyor. Lexus CT 200h alanlar, 59 bin 466 TL’ye varan bir hibrit teşvikinden faydalanıyor. Lexus CT 200h, 158 bin 600 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Zengin bir donanım paketi olan araç, SUV sınıfında Alman rakiplerle de mücadele etmeyi planlıyor.  CT 200h aynı zamanda 158 bin TL’den başlayan fiyatıyla en ulaşılabilir Lexus unvanını da elinde tutuyor.