TÜRKİYE YOLLARINDAKİ VOLTAJ YÜKSELİYOR

Yakın gelecekte otomotiv dünyasında elektrikli otomobillerin çok daha etkin rol oynayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Üretim maliyetleri dolayısıyla fiyatları düşen, menzilleri artan elektrikli otomobiller çok daha yaygınlaşacak. Doğayı kirletmeden, sıfır emisyonla yol alan bu tür araçların ülkemiz pazarında resmi olarak satılan model sayısı önümüzdeki dönemde daha da artacak. İşte, motosiklet tarzı araçlardan, lüks spor otomobillere kadar Türkiye pazarında satılan elektrikli modeller.

ŞEHİR İÇİ KULLANIMI İÇİN İDEAL: RENAULT TWİZY
Ülkemizde satılan elektrikli modeller içinde Renault Twizy, dört tekerleği ve arka arkaya oturma düzeniyle iki kişilik taşıma kapasitesine sahip özel bir araç olarak ön plana çıkıyor. Hem ekonomik ve çevreci bir sürüş hem de eğlenceli bir deneyim sunmayı amaçlayan yüzde 100 elektrikli model, özellikle şehir içi ulaşımı için son derece ideal. Şehir içinde en küçük park yerlerine bile sığabilen Twizy, 220 V’lik şehir şebekesinden şarj olabiliyor. 13 kW, (17 beygir) motoru bulunan araç, maksimum 80 km/s hıza kadar ulaşabiliyor. Yaklaşık 3.5 saatte bataryası şarj olan Twizy, tek dolumla 100 km’den fazla menzile ulaşıyor. Otomatik vitesi, hava yastıkları, eğlence sistemi başta olmak üzere klasik araçlardaki tüm donanıma sahip olan Twizy ülkemizde 13.700 avro fiyatla satılıyor.

ELEKTRİKLİ MODELLERİN MENZİL LİDERİ: RENAULT ZOE
Tüm dünyada elektrikli otomobilleri arasında en çok satılan model olarak rekoru elinde bulunduran Renault ZOE, ilk aşamasından itibaren elektrikli bir araç olarak planlanmış. Dışarıdan bakıldığında elektrikli bir araç olduğunu anlamanın olanaksız olduğu ZOE, her türlü kullanıma uygun bir otomobil olarak dikkat çekiyor. 65 kW (88 beygir) gücünde bir elektrik motoruna sahip ZOE, yüksek tork üretimi sayesinde sıfırdan 50 km/s hıza sadece 4 saniyede ulaşabiliyor. Akılı şarj sistemine sahip araç, her türlü elektrik şebekesini kullanarak 4-10 saat sürede bataryasını dolduruyor ve tek dolumla 200 km’den fazla menzile ulaşıyor. ZOE, elektrikli diğer örnekleri gibi neredeyse hiç ses çıkarmayan bir otomobil. Bu yüzden yolda giderken yayaların güvenliği için 50 km/s hızlara kadar dışarıya yapay motor sesi veren özel bir sisteme de sahip. Renault ZOE ülkemizde 66.500 TL fiyatla satılırken, batarya kirası aylık 59 avrodan başlıyor.

KÜÇÜK, LÜKS VE EKONOMİK: BMW i3
Alman otomobil üreticisi BMW, elektrikli modeller konusunda iddialı markalar arasında yer alıyor. İ markasıyla modeller üreten BMW’nin bu alandaki premium şehir otomobili olarak konumladığı i3 modeli ön plana çıkıyor. Tek şarjla yaklaşık 200 kilometre yol kat edebilen araçta 170 beygir gücünde bir elektrik motoru kullanılıyor. BMW i3’ün 100 km’deki harcadığı elektrik tutarıysa yaklaşık 3 TL. Arkadan itişli olan BMW i3, emisyonsuz olmasının yanı sıra, benzersiz ve neredeyse tamamen sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Herhangi bir prizde 8 saat içinde yüzde 80 şarj edilebilen BMW i3 için bu süre hızlı şarj istasyonlarında 30 dakikaya kadar iniyor. Eve veya iş yerine kurulabilen, BMW i serisi otomobiller için özel olarak tasarlanan özel ünitesi ile şarj süresi yarıya indirilebiliyor ve daha güvenli şarj imkânı sağlanıyor. Araç ülkemizde 149.500 TL fiyatla satılıyor.

SÜPER SPOR OTOMOBİL LİGİNDE: BMW i8
BMW, i8 modelinde gelecekteki süper spor otomobillerin nasıl olacağına dair önemli ipuçları veriyor. Sıra dışı görünüşüyle bakışları üzerine toplayan i8’de 3 silindirli, 1.5 litre hacimli turbo benzinli motor ve elektrik motoru birlikte kullanılıyor. İki motor toplamda 358 beygir gibi çok etkili bir gücü sürücünün emrine sunuyor. BMW i8’in dış gövde panellerinde karbon-fiber kullanımı aracın hem hafif olmasını hem de dayanıklı olmasını sağlıyor. 0-100 km’ye 5 saniye gibi kısa bir sürede çıkabilen aracın son hızı 250 km/s. Bataryalarının şarj süresiyse 1 saat 45 dakika. 2+2 oturma düzenine sahip süper sporcu, sadece elektrik motoruyla 35 km’ye kadar yol alabiliyor. Benzinli motor da çalıştığında 100 km’deki sadece 3 lt benzin tüketimiyle hem çok hızlı hem de ekonomik bir araç olduğunu kanıtlıyor. BMW i8’in özellikleri gibi Türkiye satış fiyatı da yüksek tam 589 bin TL.