TÜRKİYE’DE BİR DEV ESER DAHA YÜKSELİYOR

Değerli yolcular;

Bugün Türkiye’nin hangi iline, hangi ilçesine kısaca insanımızın yaşadığı hangi yöreye giderseniz gidin, orada mutlaka Bakanlığımızın bir eserini, bir hizmetini, yatırımını görürsünüz.

Amacımız bu kubbede hoş bir seda, eser, iz bırakmak; amacımız Türkiye’yi kalkındırmak, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak.

Bu sayıda İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nden bahsetmek istiyorum. Köprü, dünyanın en büyük orta açıklığına sahip 4’üncü asma köprüsü olma özelliğini taşımaktadır. Projede 5 bin 250 kişi çalışıyor, çok yoğun ve titizlikle yapılan çalışmalar hızla devam ediyor.

2014 yılı mart ayı içerisinde Kule Keson temellerini yerleştirdiğimiz Körfez Geçiş Köprüsü’nün yerleştirilen kule temellerinde, kule ankraj kaidesi ve bağ kirişi imalat çalışmaları da tamamlandı. 8 Temmuz 2014’te başladığımız asma köprü çelik kule blokları montaj çalışmaları devam ediyor. Kule montajında 252 metre tamamlandı, 5 Şubat’ta başlayan köprünün kablo montajı için oluşturulan ‘kedi yolu’ diye adlandırılan bölüm de yeniden imal edildi ve bitirildi. Köprünün ana kablo halatlarının çekilmesine de eylül ayının ilk haftasında başlayacağız ve aralıkta da tabliyelerin yerleştirilmesine geçmeyi planlıyoruz. Bu dev eseri Mart 2016’da milletimizin hizmetine sunacağız. İstanbul – İzmir Otoyolu’nun tamamında yüzde 46 gerçekleşme sağlandı. Yolun, Yalova Altınova – Orhangazi İznik Kavşağı arasını, bu yılın sonunda trafiğe açmayı hedefliyoruz.

Canı gönülden inanıyorum ki bu dev eserin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye gelecek güzel günler için çok büyük ve önemli bir adım atmış olacak.

Hayırlı yolculuklar diliyorum…