TÜRKİYE’NİN ‘EN TATLI’ PARKI

TÜRKİYE’NİN ‘EN TATLI’ PARKI

Ordu Valiliği ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğiyle Gülyalı ilçesinde Çikolata Parkı kurulacak.

Parkın içerisinde çikolata satış yerleri, seyir tepesi, oyun parkı, yat iskelesi, ışık oyunları ile çikolata araştırma ve geliştirme merkezi yer alacak. 2014’ün ilk çeyreğinde yapımına başlanacak parkın 2015’te tamamlanması planlanıyor.

Mimari tasarım ve animasyon haline getirilme aşamaları biten proje üç bölümden oluşacak. Bir bölümünde gemilerin yanaşabileceği iskele bulunacakken diğer bir bölümde ise insanların hem inşası devam eden Ordu-Giresun Havalimanı’nı hem de ilçeyi rahatlıkla seyredebilecekleri yaklaşık 14 metre yüksekliğinde seyir tepesi yer alacak. Sincap ve fındık maketlerinin de yer alacağı tepe ile oyun parkı arasında gidip gelecek bir tren hattı kurulacak. Ara bölümlerde ise ‘Çikolata Sokağı’ oluşturulmak suretiyle Karadeniz fındığının farklı çeşitlerinin yanı sıra el yapımı çikolata ve yerel ürünlerin satışının yapılacağı mekânlar bulunacak.

Dünya genelinde çikolata temalı irili ufaklı birçok proje bulunuyor. 2010 senesinde Çin’in başkenti Pekin’de açılan Dünya Çikolata Harikalar Diyarı’nda da çikolatadan yapılmış 1000’den fazla sanat eseri yer almıştı. Ayrıca Çin kültürünün simgelerinden olan 560 adet ‘Terra Kota’ askeri ve çikolatadan 10 metrelik bir Çin Seddi sergilenmişti.

Türkiye’de ilk

60 bin metrekarelik alan üzerinde oluşturulacak Çikolata Parkı, Türkiye’de alanında ilk olma özelliği taşıyacak.