TÜRKİYE’NİN İLK 5G MÜKEMMELİYET MERKEZİ KURULDU

Türkiye’nin ilk “5G Mükemmeliyet Merkezi” Türk Telekom ve Türk Telekom iştiraki Argela’nın ortak girişimi ile Ankara’da açıldı.

5G teknolojilerinin geliştirilmesinin yanında, milli iletişim teknolojilerinin kalbi olacak projelerin geliştirilmesinde etkin rol oynayacak Türkiye’nin ilk “5G Mükemmeliyet Merkezi” Türk Telekom ve Türk Telekom iştiraki Argela’nın ortak girişimi ile Ankara’da açıldı. Türkiye’nin ilk 5G mükemmeliyet merkezi niteliğinde olan ve dünya standartlarında bir laboratuvar olarak tasarlanan Merkez, Türkiye’nin 5G üzerine teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olması yolunda milat sayılabilecek bir adım olarak nitelendiriliyor.

5G Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım 5G konusunda yapılan çalışmaları da değerlendirdi. Başbakan Yıldırım, 2015 yılında 4G ile zaman kaybetmemek için 5G’ye geçmek kararı verdiklerini hatırlatarak ara kademe olarak 4.5G ile işe başladıklarını ve şu anda da 5G’ye hazırlık çalışmalarını açılışı yapılan mükemmeliyet merkezinde başlattıklarını söyledi.

Törene katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, yapılan her işte, atılan her adımda yolun, bilgiye ve bilişime çıktığını belirterek, bilginin üretilmesi, paylaşılması ve bilgiye erişimdeki hızın yüksek olması nedeniyle insanlığın adeta bir bilgi taarruzuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Milli teknolojiler geliştirilecek
Milli 5G teknolojilerinin geliştirilmesi ve 5G’ye geçiş sürecini milli imkânlarla ve kaynaklarla yönetmek üzere hayata geçirilen 5G Mükemmeliyet Merkezi’nde geliştirilen teknolojileri, mevcut LTE altyapısı ile ülke çapındaki bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısına uygulamak da mümkün olacak.