TÜRKİYE’NİN İLK AÇIK HAVA KÖY MÜZESİ: ALTINKÖY

Hızlı kentleşme ile giderek yok olmaya başlayan köy kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gayesi ile yola çıkan Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki’nin projelendirdiği Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara Altındağ’da açıldı.

650 dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulan Altınköy, bu yıl gerçekleştirilen çalışmalarla 1000 dönüme büyütülecek. Altınköy, Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi olma özelliğini taşıyor.

Altınköy, Altındağ Belediyesi tarafından hayata geçirildi
Çocukluğu köyde geçen Başkan Dr. Veysel Tiryaki, “Bugün şehirlerde yaşayan çocuklarımız sütün fabrikada üretildiğini, salatalığın ağaçta yetiştiğini sanıyor. Altınköy Açık Hava Müzesi’nin doğal köy yaşamının yeni nesillere anlatılması açısından bir okul görevi üstlendiğine inanıyorum.” diyerek projenin önemini aktarıyor.

‘Çantı Evler’ koruma altında
Altınköy Açık Hava Müzesi Projesi’yle, Karadeniz Bölgesi’nde kaderine terk edilen ‘Çantı Evler’e de sahip çıkıldı. Türkiye’nin kültür hazinelerinden olan ‘Çantı Evler’, çoğunlukla Karadeniz orman köylerinde inşa edilmiş, hiç çivi kullanılmadan yapılan 100-150 yıllık evler.  Bugün ne yazık ki korunamayan; fırınlara odun olarak satıldığı için kaybolmaya yüz tutmuş bu evler, taşıma yöntemi ile Altınköy’e getirildi.

Köy evi konseptinde otel ve kına konağı da var
Çantı evlerin her birine farklı fonksiyonlar yüklendi. Otel olarak kullanılmak üzere çantı evlerden 5 tanesi misafir konağı olarak restore edildi. Bir çantı ev ise, kına konağı olarak restore edilerek dizayn edildi.

Altınköy bir kentsel dönüşüm projesi
130 gecekondu yıkılarak gerçekleştirilen proje aynı zamanda bir kentsel dönüşüm projesi. Yüzlerce ağaç ve bitki dikilen alanda, buğday tarlası ve sebze meyve bahçeleri de bulunuyor. Köye yayla ve bağ evleri de yapıldı. “Çantı Evler” dışındaki tüm ahşap yapı ve unsurlar, Altınköy içinde kurulan marangozhanede üretildi.

Altınköy’de kaybolmaya yüz tutmuş meslekler de yaşatılıyor
Altınköy’ün kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, demir ve kalay atölyeleri, bakkalı, hızarı, taş fırını, dokuma atölyesi, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi ziyarete açık. Yaşayan müze Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, kaybolmaya yüz tutmuş kimi meslekler de yaşatılıyor. Köy içinde çalışan nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, fırıncı, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, seyis ve çoban bugün şehirlerde pek rastlamadığımız ritüelleri günümüze taşıyor.

100 yıl öncesinin eşyaları da sergileniyor
Bu köyde 100 yıl öncesine ait eşyalar da var; tırmık, anadut, dirgen, dibek, soku, tokaç,  havan, el değirmeni, hereni, kuşhane, iği, çotra, sarım tarağı, futun, kulaklı sandık, keşkek tokmağı, sıyırgı gibi… Belki birçoğumuzun ismini dahi bilmediği bu aletler, Altınköy’ün inşaatı sürerken, Altındağ Belediyesi ekiplerince Türkiye’nin farklı köyleri gezilerek toplandı.  Tüm bu eşyalar, Altınköy Açık Hava Müzesi’nde hem evlerin içlerinde, hem açık alanlarda sergileniyor.

Hayvansız köy olur mu?
Köy olur da hayvan olmaz mı? Altın Köy Açık Hava Müzesi’nin hayvanları da var. Bu köyde koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, ördekler, hindiler, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da var.

Altınköy, Müze Evleri ile dikkat çekiyor 
Altınköy, müzeleri ile de farklılık oluşturuyor. Altınköy Açık Hava Müzesi’nin kuruluş sürecini anlatan fotoğraf ve filmlerin sergilendiği Köy Odası (enformasyon konağı); yöresel kıyafetlerle birlikte köy yaşamının farklı yönleri ile sergilendiği Etnografya Müzesi; köyde hem ev içinde hem dışarda kullanılan eşyaların sergilendiği Köy Müzesi; köy oyuncaklarından oluşan Köy Oyuncakları Müzesi ile çocukların geçmişte kalan pek çok çocuk oyununu oynayabildiği Çocuk Etkinlik Evi; Altınköy Açık Hava Müzesi’nin dikkat çeken unsurları arasında yer alıyor.

Bakkal ve hediyelik eşya dükkânından alışveriş yapmayı ihmal etmeyin
Altınköy’de yetiştirilen %100 doğal ürünlerden alışveriş yapmanız da mümkün. Köy bakkalında Altınköy’de yetiştirilen pek çok sebze meyve bulabileceğiniz gibi, köy ekmeği, süt, yumurta, erişte, tarhana, reçel gibi ürünleri satın almanız da mümkün. Hediyelik eşya dükkânında ise köy mizansenini hatırlatan pek çok hatıra eşya satın alabilirsiniz.

Haydi gelin köyümüze geri dönelim!
Altındağ Belediyesi, hem çocuklar için hem büyükler için keşfedilmeyi bekleyen sayısız etkinlik organize ediyor. Tüm bu etkinlikler aylık bültenlerle duyuruluyor. Köylü kadınların çamaşırhanede eski usullere göre nasıl çamaşır yıkadıklarını merak ediyorsanız veya demirci ustasının demiri ateş üstünde ısıtıp nasıl şekil verdiğini görmeyi arzu ediyorsanız ya da çocuklarınıza sütün inekten nasıl sağıldığını, buğdayın nasıl una dönüştüğünü yerinde görerek öğretmek istiyorsanız, Altınköy’deki etkinlikleri takip edin.

Hem geçmişte bir yolculuğa çıkmak hem de çocuklarınıza büyük kentlerde yavaş yavaş yok olan doğal köy yaşamının ritüellerini, gelenek göreneklerini anlatmak, tüm bunların yanı sıra ailecek, günlük telaşınızdan, stresten arınıp gün boyu mis gibi köy havası solumak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Altınköy Açık Hava Müzesi
Beşikkaya Mahallesi 2044. Sokak Altındağ / Ankara
Tel: 0312 375 15 88
Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır