TÜRKİYE’NİN İLK KİTAP ŞİFAHANESİ KURULUYOR

TÜRKİYE’NİN İLK KİTAP ŞİFAHANESİ KURULUYOR

Tarihi el yazmaları için Türkiye’nin ilk ve tek yazma eser konservasyon merkezi kuruluyor. Yüzlerce yıllık Kuran-ı Kerim’ler, kitaplar şifa bulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bilim ve sanat dünyasının ilk elden kaynakları olan yazma eserler için harekete geçti. Din, dil, felsefe, coğrafya, astroloji, fen bilimleri gibi çeşitli konularda yazıldığı dönem ve yere ait temel bilgileri bünyesinde toplayan el yazmaları için artık zaman duracak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nca hazırlanan projeyle, yüzlerce yıllık Kuran-ı Kerim’ler, kitaplar, cönkler, seyahatnameler Süleymaniye’de şifa bulacak.

İlk etapta 170 bin cilt eser restore edilecek
Eskiden Süleymaniye Doğumevi olarak kullanılan bina, şu anda elden geçiriliyor. Binadaki güçlendirme ve tadilat çalışmalarının ardından oluşturulacak Süleymaniye Kitap Şifahanesi, Türkiye’nin tarihi ve kültürel hafızasını koruyacak. Daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi’nde belirli olanaklarla yapılan restorasyon çalışmaları artık, açılacak şifahanede büyük bir titizlikle yürütülecek.

Türkiye sınırlarını aşacak
Öncelik Bakanlığın korumasındaki yazma eserlere verilecek ama bu hizmetlerden üniversiteler ve şahıslar da yararlanabilecek. Ayrıca şifahane, Türkiye ile sınırlı kalmayacak, yurt dışından gelen taleplere de cevap verecek.