TÜRKİYE’NİN İLK TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ KONYA’DA

En son ne zaman yanımdan bir kelebek geçti hatırlayamıyorum. Uzak bir çocukluk hatırası gibi, bir piknikte belki… Bir dönem Fethiye’deki Kelebekler Vadisi turist akınına uğramıştı ama oraya da kelebekler küsmüş gibiydi… Konya’da bir kelebek bahçesi açıldığını duyduğumda hayal etmekte bile zorlandım.

Kelebek görmek bir nostalji değil artık. Üstelik tam 15 farklı türden binlerce kelebek… Konya Selçuklu’da açılan ve dünyanın en ilginç ekolojik çalışmaları arasında gösterilen Tropikal Kelebek Bahçesi, aynı zamanda dünyada nadir görülen bahçelerden biri.

Yeryüzünün en güzel kelebekleri
Bir gün içinde, daha önce hiç aklınızda olmayan, gerçek bir maceranın içinde buluyorsunuz kendinizi. Dünyanın dört bir yanından, yeryüzünün en güzel kelebekleri; Malezya’dan İngiltere’ye, Hollanda’dan Meksika’ya farklı türlere ait binlerce kelebek burada. Kimi tropikal ormanlardan, kimi Buz Denizi kıyılarından geliyor. Bir kelebeğin larva halinden kanatlanmasına kadar olan süreci keşfedebiliyor, meyve yeme seanslarında kelebekleri fotoğraflayabiliyor, Türkiye’nin ilk kelebek müzesini gezebiliyorsunuz.

Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanı
Tropikal Kelebek Bahçesi’nin de içinde yer aldığı 385 bin metrekarelik ya da 56 futbol sahası büyüklüğündeki Kelebekler Vadisi Parkı, sürprizlerle dolu. Buradaki kelebek bahçesinde 4 bin metrekarelik kapalı ve 2 bin metrekarelik açık olmak üzere Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanı var. Kelebek Müzesi ve kelebek üretim alanının yanısıra gezinti yolları, piknik alanları, yapay dağ ve şelale, göletler ve Böcek Müzesi gibi bölümler de bulunuyor.

Mimaride kelebek teması
Tropikal Kelebek Bahçesi’ndeki serada kelebeklerin özgürce uçabileceği bir alan bulunuyor. Ayrıca botanik park ile de Türkiye’de ilk defa yağmur ormanlarıyla ilgili bir alan yaratılmış oluyor. Kelebek şeklindeki Tropikal Kelebek Bahçesi’nin bir kanadı Tropikal Kelebek Bahçesi diğer kanadı ise Aşkın Kanatları Müzesi. Tropikal Kelebek Bahçesi’nde, kelebeklerin tüm evresinin pupa halinden ölümüne kadar, kendi doğal yaşam alanlarında gözlenebilmeleri mümkün. 15 türde yaklaşık 6 bin kelebek, 1600 metrekarelik bir alanda uçabiliyor. Aşkın Kanatları Müzesi’nde ise dünya üzerindeki birçok kelebek türünün yanısıra yaşamı son bulan kelebekler sergileniyor.

Yaşam döngüleri sinema ekranında
Tropikal Kelebek Bahçesi, ziyaretçilere bambaşka bir tropikal cennetin kapılarını da aralıyor. Burada 98 türe ait 20 bin tropikal bitkiye doğal yaşam alanı sağlanmış. Hatta kelebekleri kendi nektar bitkileri etrafında uçarken bile gözlemlemek mümkün. Burada, tropikal bitki türlerinin yetiştirilebildiği üreme çiftliği, değişik böcek türleri ile ilgili görsel objelerin olduğu koza şeklinde dizayn edilmiş mekanlardan oluşan Böcek Müzesi, kelebeklerin yaşam döngüleri ile projeksiyonlu sunumlarının yapıldığı sinema salonu yer alıyor.

Mucizevi böcek yaşamı
Böceklerin şaşkınlık verici yaşam hikayelerine şahit olmak için Böcek Müzesi’ne göz atmakta yarar var. Yeraltı canlıları tüneli ya da sürüngenler vitrini gibi bölümler müzenin ilgi çeken kısımları arasında. Böcek çeşitlerinin yer aldığı müzede, böceklerin yaşamlarıyla ilgili interaktif sunumlar, belgesel ve çizgi film gösterimlerinin olacağı mini sinema var.

Kelebek dostu ortam
Kelebekler Vadisi Parkı’nın yapımı gerçek anlamda bir serüven olmuş. İki yıl süren bu çalışmada, kelebeklerin yaşadığı tropik iklim şartları oluşturuluyor. Amaç kelebeklerin doğal ortamları bozulmadan yaşamalarını sağlamak. Selçuklu Belediyesi kelebeklerin hassasiyetini her an göz önünde bulundurarak çalıştı. Tropikal iklimden binlerce kilometre uzakta olan kelebeklerin gece ve gündüz ihtiyaç duyabilecekleri her detay, sadece inşaat aşamasında değil aynı zamanda bilimsel olarak uzman isimlerle çalışılarak, bilinçli bir şekilde planlandı. Kelebeklere en ideal yaşam alanı sağlanabilmesi, sıcaklık ve yönlerini rahatça bulabilmeleri için özel ışık ortamları hazırlandı. Kelebeklerin yönlerini bulabilmeleri için de UV ışınlarının maksimum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanıldı. Kelebeklerin Konya’da yaşayabilmeleri için sıcaklık yaz kış 26  (±1) dereceye ve nem oranı ise yüzde 80’e  (±5) ayarlandı.

Yılda 1 milyon ziyaretçi
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi ve Böcek Müzesi Türkiye için bir ilk. Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de bambaşka bir dünyanın şaşırtıcı ve eğitici hikayeleriyle dolu. Kelebek ve böcekleri kendi yaşam alanlarında gözlemleyen ziyaretçilerin sayısının yılda 1 milyona ulaşması öngörülüyor. Ayrıca burada üretilen kelebek koleksiyonlarının dünyanın dört bir yanına ihraç edilmesi ve 10 bin kelebeğin bir araya getirileceği merkezin aynı zamanda dünyanın en büyük kelebek bankaları arasına girmesi de hedefler arasında yer alıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi eğitim sınıfında çocuklar Benekli, Pırpır, Sivri, Uzun ve Vızvız gibi doğa eğitimleri alabiliyorlar.

KAÇIRMAYIN
Kelebek Bahçesi’nde tropikal doğadan 15 tür kelebeğin yanısıra papağanlar da dikkatinizi çekecektir.

BİLGİ
konyakelebeklervadisi.com ve videolar için facebook.com/konyatkb

KAÇIRMAYIN
Kılık değiştirmede usta kelebekler ve dünyanın en büyük geyik böceği Tropikal Kelebek Bahçesi’nde…