TÜRKİYE’YE DAMGA VURAN TARİHİ MARKALAR

Hacı Bekir Lokumları 237 yıldır Türkiye’nin kayıtlara geçmiş, yaşayan en eski markası. Kamil Koç 106 yıldır büyüyerek günümüze ulaştı. Nacar, Grundig, Telefunken Türkleşerek yeniden doğdu.

İşte Türkiye’nin en eski şirketleri…

Marka yaratmak ve onu korumak, rekabetin kıran kırana geçtiği günümüzde çok kolay değil. Ticaretin küreselleştiği, mal ve hizmet kalitesinin birbirine yaklaştığı yeni yüzyılda, marka başlı başına bir rekabet silahı olarak öne çıkıyor. Ülkemizin marka tarihine baktığımızda, bilinen ve kayıtlara geçmiş en eski markamız 237 yılı deviren Hacı Bekir Lokumları… Günümüzde bu marka hala varlığını sürdürüyor. Bu kadar eski olmasa da 100 yıla merdiven dayadığı halde kendini yenileyip, hala varlığını sürdüren çok sayıda markamız var. Koska 107, Kamil Koç 91, Vakko 81 yaşına büyüyerek güçlenerek girdi. Nacar, Telefunken, Grundig gibi bazı markalarsa kaybolduktan sonra, tekrar Türkleşerek hayata döndü.

Bugün yaşamayan markalarımız
Ancak tarihin tozlu sayfalarına gömülen marka sayımız da çok. Gripin markasını bilmeyenimiz, Gırgır süpürgelerini, Pinokyo bisikletlerini hatırlamayanımız, Oralet içmeyenimiz, 404 ile bir şeyler yapıştırmayanlarımız var mı? Bir jenerik markamız olan Kot yıllar önce yok olup gitti. Shelltox artık hayatımızda yok. Mintax diye bir marka artık yaşamıyor. Çapamarka da öyle… Sümerbank, Osmanlı Bankası sadece anılarda kaldı. Anadol da klasik otomobil tutkunlarının garajlarında…

Gıda sektörünün en eskisi
Türkiye’nin en eski şirketleri listesine bakıldığında Türk ekonomisinin en eski şirketinin 1777 yılında kurulan Hacı Bekir Lokum ve Akide Şekerleri olduğu görülüyor. İstanbul Bahçekapı’da kurulan şirketin başında şu an beşinci nesil yöneticiler bulunuyor. Hacı Bekir Lokumları’nın bir özelliği de aynı zamanda gıda sektörünün şu an yaşayan en eski şirketi olması… 1893 yılında kurulan Teksima Tekstil ise tekstil sektörünün bilinen en eski firmasıdır.

İlk bankamız
Kayıtlara göre Türkiye’nin en eski bankası 1863 yılında kurulan Ziraat Bankası’dır. Aynı yıl kurulan Osmanlı Bankası ise Garanti Bankası’na devredildiği için şu an faaliyetini devam ettirmiyor.

İlaç sektörünün en eskisi
En köklü sektörlerden biri de ilaç sektörü, 1912 yılında kurulan Abdi İbrahim, ilaç sektörünün en eski şirketi. Şu an şirketin başında 3’üncü kuşaktan Nezih Barut bulunuyor. Eczacıbaşı firmasının kuruluş tarihiyse 1942.

NACAR TÜRK MARKASI OLDU
Türkiye Nacar markasıyla 1929 yılında tanıştı. Markanın sahibi Kevork Nacaroğlu’nun 1989 yılında ölümüyle, marka Konyalı Saat tarafından satın alınıp Türkleşti. Günümüzde de Nacar markasıyla üretilen saatler ülkemiz dışında geniş bir coğrafyada pazarlanıyor.

GRUNDIG DE TÜRKLEŞTİ
Türkiye’de 1970’li yıllara kadar Grundig markasının girmediği ev yoktu. Almanya’nın en eski şirketlerinden ve dünyanın en ünlü elektronik eşya üreticilerinden Grundig, 1980’li yıllarda rekabete dayanamadı. 2004 yılında Beko Elektronik, İngiliz firması Alba Plc. ile yüzde 50 ortak olarak, Grundig markasını satın aldı ve marka Türkleşerek yoluna devam etti.