Ulaştırma Altyapısına 537 Milyar TL Yatırım

Ulaştırma Altyapısına 537 Milyar TL Yatırım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bugüne kadar ulaştırma ve haberleşme altyapısına 537 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını söyledi.

Turhan, bunun 100 milyar lirasını kamu-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirildiğini aktararak, irili ufaklı 3 bin 510 projeyi tamamlamanın gayreti içinde olduklarını belirtti.

Marmaray, yüksek hızlı tren hatları, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi gibi dev projeleri hayata geçirdiklerini hatırlatan Turhan, bin 213 kilometreye ulaşan yüksek hızlı tren hatlarında taşınan yolcu sayısının 45 milyona yaklaştığını bildirdi.

Bakan Turhan, “Ulaşım maliyetlerinin düşürülmesini sağlamak, çevreci bir ulaştırma türü olma özelliğini daha da pekiştirmek için başlattığımız elektrikli ve sinyalli hat hamlemiz devam ediyor. Elektrikli hat uzunluğumuzu 5 bin 467 kilometreye, sinyalli hat uzunluğunu 5 bin 746 kilometreye ulaştırdık. 12 bin kilometrenin üzerindeki demir yollarımızdaki sinyalli hat uzunluğunu özellikle son 9 yılda 5 bin 746 kilometreye ulaştırdık. Demiryollarımızda sinyalizasyon sistemiyle günde 746, tren teşkil memuruyla 493 adet tren taşımacılık hizmeti veriliyor.” dedi.

Yerli ve milli üretim seferberliğini demiryollarında da hayata geçirdiklerini belirten Mehmet Cahit Turhan, “İlk defa milli tasarımla demiryolu araçları üretmeye başladık. Yük taşımacılığında, bağlantı noktaları olan lojistik merkezlerine ayrı bir önem veriyoruz. Bölgesel kalkınma amaçlı planladığımız 21 lojistik merkezden 11’ini hizmete aldık.” ifadelerini kullandı.