“ÜLKEM İÇİN DÜNYAM İÇİN BEN DE VARIM”

“ÜLKEM İÇİN DÜNYAM İÇİN BEN DE VARIM”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen “Ülkem İçin Dünyam İçin Ben de Varım”Engelli Personel Eğitim Programı’nın sertifika dağıtım törenine katıldı. Bakan Arslan, farkındalık oluşturmak ve toplumdaki hassasiyeti arttırmak adına bu özel günlerin önemli olduğunu ifade etti. Birçok alanda olduğu gibi engellilerle ilgili alanlarda da sosyal sorumluluk projelerini uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Arslan, engelli istihdamı ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “2003 yılına kadar 5 bin 500 civarında engelli kamuda istihdam edilirken, bugün 40 binin üzerinde engelli istihdam ediliyor. Engellileri kendi kategorilerinde sınava tabi tutarak kamuda istihdam edilmelerini sağlamak başarılı bir uygulamaydı. Bugün sadece bu kapsamda 30 bine yakın engelli arkadaşımız istihdam edildi.”
Örnek projeler
Engellilerin hayata katılabilmeleri adına; çağrı merkezlerinde evden çalışabilmeleri, Gören Göz Projesi, engelsiz havalimanları, engelsiz denizler, engelsiz demiryolları
gibi birçok projeyi yürüttüklerini hatırlatan Arslan, “Bakanlık olarak hayata dokunduğumuz her alanda hayatı engelsiz hale getirmek için olağanüstü gayret sarf ediyoruz.” dedi.