Ünlü, Havalı ve Yaratıcı: Los Angeles

Ünlü, Havalı ve Yaratıcı: Los Angeles

Yazın ilkbahardır, kışın sonbahar… Çölden gelen hava okyanusun nemini durdurur.

Yağmur nadiren yağar… Yıl boyunca iklimi şaşırtıcı güzelliktedir. Havasını suyunu, her mevsim ziyaret edilebilmesini bir yana bırakalım, Melekler Şehri Los Angeles, dünyanın film başkenti olmasıyla efsaneleşmiştir. Gerçekten de yeryüzünün en göz kamaştıran yerlerinden biridir burası; ünlüler cirit atar, sokaklar insan doludur, mekanlar havalıdır…

Rodeo Drive’daki insan geçidinden Hollywood’un yıldızlar geçidine kadar, göz alıcı bir kenttir. Dünyaca ünlü sanat müzeleri ve dudak uçuklatan mimari mücevherler de cabasıdır. Los Angeles İspanyolca “melekler” anlamına gelir. Bir başka ismi de “çiçekler ve güneşin kentidir’’. Güneş gözlüklerinizi takın ve doğrudan plaja gitmeden LA rehberimize bir göz atın.

Kentin kalbi

LA’in kent merkezi (DTLA), yer yer mimari açıdan hayalkırıklığına uğratsa da yükseliştedir. Yeni apartman daireleri, oteller, heyecan verici gurme mekanlar, barlar, butikler ve galerilere her geçen gün yenileri eklenir. İnsanı adeta uzay çağına götüren Broad Müzesi ve Walt Disney Konser Salonu, Broadway tiyatrolarının artık biraz köhneleşmiş mimarisi, tarihi Olvera Sokağı’nın kıvrımları ve gelişmekte olan Sanat Bölgesi’nde yaratıcılığın dünyasına açılan depoları ile akıl çelen bir karşıtlık oluşturur. Los Angeles Nehri’nin karşısında, Meksika dışında bulunan, en eski ve en büyük Meksika topluluğunun yaşadığı Doğu LAvardır. Burası aynı zamanda canlı Boyle Heights bölgesine de ev sahipliği yapar.

Bir başka Venedik

Kumsal boyunca bir yürüyüş alanı olan ünlü Venice Boardwalk’ta hayatın farklı bir ritmi vardır. Burası, hula hup sihirbazları, nostaljik müzisyenler ve sanatçılarla adeta insanı hipnotize eden, tuhaf bir insan bahçesidir. Bu şenlikli karnaval ortamı, gerçek anlamda bir LA deneyimidir. Pazar öğleden sonraları yüzlerce eğlence düşkünü çimenlerin üzerinde doğaçlama müzik dinler ve dans eder.

Sanat ile doğa elele

Los Angeles’ın Pasifik Okyanusu’na kadar uzanan nefes kesici manzaralarını listenize eklemek isterseniz, adresiniz Getty Center olmalı. Kalabalıklar azaldığında, öğleden sonra harika bir zaman. Gün batımları, ışık ve gölgenin olağanüstü bir birlikteliğini yaratır. Güneş battığında ise kompleksin traverten mermeri adeta ışığı emmiş gibidir. Kentin karmaşasının üzerinde, milyarlarca dolara malolmuş, sanatın ve doğanın keyiflerini vaad eden bu yapı, kıvrımlı duvarları ve tepeleriyle, adeta kendi başına bir kale kenttir. Şaşırtıcı mimarisi, büyüleyici sanat koleksiyonu ve mevsimlik olarak değişen nadir bahçeleriyle burası kentin kaçırılmayacak bir noktası. Yürüyüş yollarından, San Gabriel Dağları’ndan okyanusa doğru şehre bakmayı ihmal etmemeli.

Hollywood

Ünlüler dünyası

Los Angeles’ın başka hiçbir köşesi, Hollywood kadar özel bir yere sahip değildir. Bu mahalle, televizyon ve film endüstrisinin cazibesi ile buraya büyük kalabalıkları çekmekle kalmaz, aynı zamanda bu sanayinin tarihinin ve temsil ettiği pop kültürünün de üzerine titrer. Hollywood Walk Of Fame (Ünlüler Kaldırımı), Capitol Records Kulesi ve Grauman Çin Tiyatrosu hepsi buradadır. Ünlüler Kaldırımı’nda eğlence dünyasının tanrı ve tanrıçalarının el ve ayak izleri, yıldızlara kazınarak, ölümsüzleştirilmiştir. Hollywood Bulvarı’nda turistlerin uğrak noktalarının ötesine bakınca da çok yönlü bir mahalleyi keşfetmek mümkündür; galeriler, butikler, Fransız bistroları, yıldızların evleri… Bu büyülü dünyanın kostümleri ve ilginç hatıraları içeren eşyalar ise birçok müzede sergilenir.

Evrene açılan pencere

LA’ın en ünlü simge yapılarından, 1935 tarihli gözlemevi, kente bakan bir yamaçtan evrene açılan bir penceredir. Planetaryumu, Foucault’nun sarkaçları, dünyanın en gelişmiş yıldız projeksiyon sistemi, dokunmatik ekranları, teleskobun evriminden gelişimine hikayesi, güneş sisteminin haritasını çıkarmak için kullanılan ultraviyole röntgenleri, en ilgisizi bile akıllara durgunluk veren konularla meşgul eder. Göklere çıkan bu dünyanın sunduklarının yanısıra açık günlerde müthiş bir manzara vaad eder. Tüm LA Havzası, çevredeki dağlar ve Pasifik Okyanusu ayaklarınızın altındadır. Zeiss Teleskobu ile, özellikle günbatımında, Hollywood Tepeleri’nin ve parıldayan şehrin muhteşem silueti göz alıcıdır. Hava karardıktan sonra da yıldız gözlemi için ön çimlere ek teleskoplar yerleştirilir. Soluklanmak için Evrenin Sonu Cafe doğru adres.

Sanat mabedi

Eylül 2015’te açıldığı andan itibaren, sanat dünyasının konuştuğu Broad, çağdaş sanat tutkunları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer oldu. Müze, LA’li hayırsever ve milyarder emlak devi Eli Broad ve eşi Edythe’nin dünya çapındaki koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Cindy Sherman, Jeff Koons, Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg, Keith Haring ve Kara Walker gibi birçok ünlü sanatçının 2 binden fazla savaş sonrası eser sergileniyor. Aslında bal peteği görünümlü binanın çarpıcı mimarisi kendi başına bir cazibe.

Görmeye değer bir başka müze de Batı Amerika’nın en büyük müzesi Los Angeles County Museum of Art. Koleksiyonunun zenginliği çok etkileyici. Rembrandt, Cézanne, Magritte, Mary Cassatt, Ansel Adams’ın yanısıraÇin, Japon, Kolombiya öncesi ve antik Yunan, Roma ve Mısır heykelleri de cabası. Mimarisi etkileyici bir başka sanat mekanı da Walt Disney Konser Salonu.

İnsana halüsinasyon gördürtecek denli sıradışı bir mimariye sahip bu çelikten yapılma ikonik konser mekanı, Los AngelesFilarmoni’nin ana üssü. Ayrıca klasik caz müzisyenleri gibiçağdaş gruplara da ev sahipliği yapıyor. Salonu deneyimlemenin en iyi yolu bir şov görmektir.

Kitaplar ve bahçeler

LA’deki en keyifli ve ilham verici noktalardan biri olan Huntington, dünya standardında sunduğu sanat eserleri, edebi tarihi ve 120 dönümlük temalı bahçeleri sayesinde, Kaliforniya eyaletine yapılacak herhangi bir gezinin tam da vurucu adresidir. Kütüphane, sanat koleksiyonu ve botanik bahçeler derken, görecek ve yapacak öyle çok şey var ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. 1900’lerin başlarında demiryolu kralı Henry E. Huntington için inşa edilen bu geniş arazide, Henry ve eşi Arabella nadir kitaplar ve el yazmaları, botanik örnekleri ve 18. yüzyıl İngiliz sanatı toplamıştı. Kurdukları kurum, dünyanın en olağanüstü kültür komplekslerinden biri oldu. Kütüphane, dünyanın en büyük bilim koleksiyonlarından biri de dahil olmak üzere, yalnızca bir kısmının sergilendiği, içinde Gutenberg İncili, Geoffrey Chaucer’ın Canterbury Masalları’nın el yazmasının, Marco Polo ve Christopher Columbus’un kitaplarının ve ABD İç Savaşı, kadınların oy hakkı ve erken dönem Kaliforniya ile ilgili konuları içeren 6 milyon kadar nadir kitap ve el yazması içeriyor.

10 dönümlük Çöl Bahçesi, şaşırtıcı derecede hayat doludur, Shakespeare Bahçesi’nde, yazarın eserlerinde yer alan çiçekler açar, Japon Bahçesi’nde 1960’larda Kyoto’da inşa edilmiş otantik bir tören çayhanesi bulunur. Çin Bahçesi ve Gül Bahçesi de görülmeye değerdir.

KAÇIRMAYIN Hollywood yapımcıları, aile işletmesi takocuları, bereketli çiftçi pazarları, geniş kumsalı, iskelesi, dönme dolap ve lunapark treni ile Santa Monica sevimli, çekici, hippi, şık bir eğlence alanı.

FİLM DÜNYASINA BİR BAKIŞ Büyük bir film stüdyosunun perde arkasına ve film endüstrisinin tarihine dair otantik bir bakış edinmek için, 1920’lerden kalma, parlak yıldızlara ev sahipliği yapmış, Hollywood’un altın çağından kalma Paramount Pictures ya da Warner Bros Studio turlarına katılın.