ÜNLÜ YUNAN ADALARINDA BİR KEYİF KILAVUZU…

ÜNLÜ YUNAN ADALARINDA BİR KEYİF KILAVUZU…

Geleneksel bir mekanda, Yunan müziği dinlemek istemiştim. Mykonos ve Santorini gibi Yunanistan’ın bu en popüler adalarında gurmelere layık restoranlardan sofistike sanat galerilerine her şey vardı ancak canlı Yunan müziği yoktu.

Allahtan komşu da bizim gibi kapı önünde müzik yapmaktan hoşlanıyordu da ara sokaklarda yürürken o tanıdık çilingir sofrasına ve ezgilere rastladım. Birkaç dost spontan olarak biraraya gelmiş, hem çalıyor hem de söylüyordu. ‘Komşudur’ dediler aralarına aldılar, oynatmadan da bırakmadılar.

Mykonos ve Santorini, popülerdir, turistiktir ve pahalıdır. Yine de bu adalara gitmek için birçok neden vardır. Santorini coğrafyası; Mykonos ise özgür ruhuyla cezbeder. Plajlarıyla da ünlü bu adalarda estetik ve sanat, seyahat keyfini bir başka boyuta taşır. Ünlülerin uğrak yeri alışveriş mekanları da cabası.

İşte komşu adalar için, hem mavi bir tatil peşinde olanların hem de gurmeler ve sanatseverlerin ilgisini çekebilecek bir keyif kılavuzu:   

SANTORİNİ
Sahildeki şezlonglara uzanıp klasik müzik eşliğinde günbatımını seyrederken, Santorini’nin sırrıyla büyülenmemek elde değil. Rengarenk kayalıkları, rengini gökyüzünden çalmış denizinin kıyılarındaki kırmızı ve siyah kumsalları, kar beyazı kubik yerleşimleri ve mavi kubbeli Bizans kiliseleriyle, Santorini, kimileri için, turizmin tüm etkilerine rağmen hayallerdeki ‘sığınılacak ada’dır. Adanın korunmakla birlikte estetize edilmiş mimarisi bir yana, Santorini hem doğal hem de olağanüstü olmayı başarır.

Görkemli günbatımı
Adadaki en muhteşem günbatımı, Oia’da. Adeta kalabalık bir ayine dönüşüyor. Manzaralı, romantik ve şık oteller de burada. Oia’nın beyaz mermer caddesinde, restoranlar, kafeler, seramik atölyeleri, takı dükkanları ve butikler sıralanıyor.

Kartal yuvasında
Adanın başkenti Fira, sonsuz bir maviliğin ortasındaki volkana bakan yan yana inşa edilmiş ve kayalara oyulmuş evleri, kiliseleri ve otelleriyle, bulunduğu yamaçtan limana dik, 600 basamaklı bir yol ve teleferikle bağlanıyor. Merdivenlerden eşeklerle inmek mümkün. 

Küllerin altındaki tarih
Plato’nun Atlantis hikayesinin esin kaynağı… Yüzyıllar boyunca volkanın küllerinin altında kalarak korunan Akrotiri kentini gezebilir, buradaki yaşama ait fresk ve seramikleri ise Fira’daki Prehistorik Thera Müzesi’nde görebilirsiniz.

Manzaralı tadlar
Santorini’de restoranlar sadece gurmelerin ilgisini çekebilecek tadlarıyla değil konumlarıyla da çarpıcı. Feredini Restaurant’da günbatımının hemen ardındaki maviliği izleyin. Limandaki Ammoudi Restaurant, Yunanlılar’ın deniz ürünleri ve balık pişirmedeki yeteneklerini sergiler.

Balıklı terapi
Bu klas adaya balıklarla spa terapisi yakışır. Kissing Fish’te suda dinlendirilen ayakları mıncıklayan balıklar deriyi ölü hücrelerden arındırıyorlar. Bilmenizde yarar var; balıkların dişleri yok, ısırmıyor, öpüyorlar.

El yapımı kuklalardan ikonalara
Adanın görsel olarak şenlikli dükkanlarından biri, Anthemion… El yapımı kuklaların satıldığı dükkanda, merakınızı gideren karizmatik satıcının sohbeti de burada zaman geçirmeyi anlamlı kılıyor. Bir ada evinin salon ve mutfağından dönüştürülen Anemi Artcrafts’te, zeytin ahşabı, cam ve seramikler satılıyor. İkona atölyesinde, İstanbul’dan gelen ahşap kapıların üzerine Bizans ve Rus ikonaları boyayan Dimitris Koliousis, aynı zamanda adanın en ünlü kilisesi Panagia Episkopi’nin de yaratıcısı.

MYKONOS
Beyaz boyalı taş sokakları ve yel değirmenleriyle Mykonos, ‘rüzgarların adası’dır. Rüzgarların tasaları alıp götürdüğüne öyle inanılır ki, belki de bu yüzden Mykonos, Yunan adaları içinde en çılgınların adasıdır. Plajları, restoranları, mağazaları ve sanat galerileri lüks ve şıktır. Dünya ünlülerinin yatlarıyla demir attıkları, restoranlarında deniz mahsülleri yiyip, mağazalarından alışveriş ettikleri bir marka haline gelmiştir Mykonos. Geleneksel yaşamın izlerine rastlamak kolay değildir belki ama arka sokaklar sizi her zaman samimi birkaç yüze ve mütevazı mekanlara çıkartır.

Mykonos’un plajları
Adanın plajlarına karadan ya da denizden ulaşım mümkün. Ornos Plajı’ndan dolmuş tekneler kalkıyor. Adanın en ünlüleri arasında Paraga, Agrari, Aghios Ioannis, Super Paradise ve Aghios Sostis plajları sayılabilir.

Ada gezintileri
Bir akşamüstü adanın sokaklarında yürürken, ufak bir iki müzeyle karşılaşmanız muhtemeldir. ‘Eğlence adasında ne müzesi?’ demeyin. Bu müzeler adaya başka bir perspektiften bakmanızı sağlar. Adaya ait tekne modelleri ile avlusunda devasa bir deniz feneri bulunan Denizcilik Müzesi ve 19. yüzyılda ortasınıf bir aileye ait, inançlı Lena’nın bağışladığı ev… Ayrıca günübirlik bir tekne yolculuğuyla Apollo ile Artemis’in doğum yeri olan Delos Adası’ndaki büyüleyici kalıntılar ve müze de kaçırılmaz.

Gurmelere layık
Deniz mahsülleri denince, Mykonos’un restoranlarına rakip az bulunur. Dar bir sokaktaki, sempatik balık tavernası Kounelas, plaj manzaralı mütevazı kafe Porto Ornos Rest., Yunan spesiyaliteleri sunan Bakalove, komşunun ünlü souvlaki’si için Kalammmakia Grill House gibi bir çok geleneksel lokanta var. Bunların yanısıra Türkler’in de rağbet ettiği Koursaros, adanın en güzel avlularından birine yayılmış Familia, denize nazır Alegro da listenizde bulunsun.

Ünlülerin alışveriş adası
Mykonos’ta ünü Yunanistan’ı aşan şık ve sofistike dükkanlar bir yana, mağaza dekorasyon ve tasarımlarını incelemek bile başlı başına bir keyif. Alışveriş derken bu sadece kıyafetle sınırlı değil. Yunanistan’ın mücevherleri de ün salmış. Bu kadar lüksün içinde geleneksele de yer var; Bodrum misali, Mykonos da el yapımı sandallarıyla ünlü. Geleneksel olanları, Kostas Rabias ve Sandals’da.

Churchill’in kurabiyeleri
Tarihi 1921’e dayanan, eski toprak, ödüllü bir pastane… Adaya özgü spesiyal şekerlemeleriyle ünlü Skaropoulos, merkeze 1.5 km mesafede. Winston Churchill tarafından övgüye layık görülmüş şekerlemeleri bile var. Bademli tatlı ‘amygdalota’ ya da Churchill’in sevdiği bademli kurabiyeler, özellikli ürünleri.

‘Bir adada böyle sanat olur mu?’ demeyin
Bazı galeriler yaz için Atina’dan adaya taşınıyorlar ve birçoğu bir yaz destinasyonundan ummayacağınız kadar çarpıcı sanat eserleri ve tasarımlar sergiliyor. Ünlü Yunanlı sanatçıların eserleri Scala Gallery’de sergilenirken, Rarity Gallery, The Big White Gallery ve Efimerides de adanın en estetik ve zihin açıcı galerileri olarak dikkat çekiyor.

KONAKLAMA
Adını ‘mağara ev’ anlamına gelen ‘canaves’ten alan Canaves Oia Hotel & Suites, Yunanistan’ın en lüks 25 otelinden biri…

AKTİVİTE
Katamaran turlarında, volkandan çıkan termal su, Kırmızı Kumsal ve Beyaz Kumsal’da yüzdükten sonra, teknede barbekü iştah açıcı.

KONAKLAMA
Önündeki kumsalı masmavi manzaralar sunan, konumuyla revaçta Saint John, Mykonos’un resort tarzı lüks otellerinden.

ARAÇ KİRALAMA
Mykonos’ta araç ve scooter kiralamak için Apollon Rent A Car (www.apollonrentacar.com), son derece güvenilir bir isim.