ÜRDÜN VE PETRA ANTİK KENTİ

ÜRDÜN VE PETRA ANTİK KENTİ

Yolunuz bir gün Ürdün’e düşerse, gizemi; pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen kayalıklarıyla binlerce yıllık tarihiyle sizi selamlayan Petra’yı görmeden dönmeyin.

Sıradışı bir halk olan Nebati Krallığı’nın başkenti olan Petra, MÖ 400 ila MS 160 yılların arasında kurulmuştur. Arap yarımadasından gelen Nebatiler, ticaretten elde ettikleri gelirle, Ürdün’de bulunan kumtaşı kayalıklarında kendileri için bu muhteşem kenti inşa etmişlerdi. İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından 1800’lü yıllarda keşfedilen kent, aradan geçen yüzyıllara rağmen görkemini korumuştur.

Çölün muhteşem kenti Petra, antik dünyanın en ünlü ticaret yollarından birkaçının kesiştiği bir yerde kurulmuştur. Gazze’den Şam’a, Kızıldeniz’den Basra Körfezi’ne kadar önemli bir ticaret kavşak noktasında olan bu kervan şehri, Arabistan, Mısır, Suriye, Hindistan, Yunan ve Roma’yı birbirine bağlıyordu. Nebatiler burada, batıda Romalılar ile Helenistik dönem Yunanlılarıyla ve doğuda Perslerle ticaret yapıyordu.

Nebatilerin şöhreti, dönemlerinde dünyanın en zenginleri olmasından geliyor. Tütsü ve baharat ticaretinde maharet kazandılar. Çin’den ve Hindistan’dan getirilen baharatlar, tütsüler, yağ ve parfümleri buradan da dünyanın dört bir yanına sevk ettiler. Kervanları Arabistan’dan Akdeniz’e ulaştırıyorlardı. Ticaret sayesinde çok zengin ve nüfuzlu hale geldiler.

Depremlerle insanların tamamen terk ettiği kayıp şehir haline dönüşen Petra’da, Al Khazneh (Hazine), Roma tarzında inşa edilmiş amfi tiyatro, Ad – Deir Manastırı, kayalara mezarların bulunduğu geniş kanyon Street of Facades, kraliyet mezarları, Hz. Musa’nın Kardeşi Harun’un mezarı ve bunların dışında Nebatiler Müzesi ile Petra Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Tüm listelerde yer alıyor
Turistler için bugün cazibe merkezi haline dönüşen Petra Antik Kenti, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış ve muhteşem yapıları ve iyi korunmuş antik binaları ile 2007 yılında oluşturulan Dünyanın Yeni Yedi Harikası Listesi’nde de kendine yer bulabilmiştir.