UYGARLIKLARIN İHTİŞAMLI BAŞKENTİ BATMAN VE HASANKEYF

UYGARLIKLARIN İHTİŞAMLI BAŞKENTİ BATMAN VE HASANKEYF

Hasankeyf, insanlığın yerleşik hayata geçişinden bu yana dünyaya tanıklığını sürdürüyor.

Dağlık, sert ama peri masalı gibi bir doğada tarihin dehlizlerinde dolaşırken, heyecandan nefesinizin kesilmesini mi istiyorsunuz? O zaman, Anadolu’nun, tarihe şahitlik yapmış kadim kentlerinden biri olan ‘uygarlıklar kenti’ ya da ‘mağaralar başkenti’ olarak da anılan Hasankeyf’i mutlaka görmelisiniz.

Dicle’nin iki yakasında bulunan Hasankeyf, eskiden denizden 520 metre yükseklikte, güneyde Midyat sıradağları ve kuzeyde Raman sıradağları arasında serpilmiş bir kentken şimdi Ilısu Baraj Gölü suları altında son zamanlarını yaşıyor.

Kim tarafından kurulduğu bilinmeyen görkemli şehrin Hasankeyf höyüğünde yapılan çalışmalarda 3.500 yıldan 12.000 yıl öncesine kadar arkeolojik buluntulara rastlanmış. İlkçağda ‘Cefa’ adını taşımış ve Süryani piskoposluğunun da merkezi olmuş.

Kavimlerin göz bebeği
Mezopotamya’nın başlangıç noktasında Doğu ve Batı kavimlerinin de gözbebeği Hasankeyf, antik dönem dışında Bizans, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlılara da ev sahipliği yapmış. 1001 yılında Artukluların hakimiyeti altına giren kentin, 1230’lu yıllarda Eyyubilere geçmesi, imarını ve şehrin genel yapısını çok geliştirmiş.

Medrese, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle önemini ekonomik anlamda yitirirken, üzerindeki tarih ve kültürel mirası bugünlere ulaştırmayı başarmış.

Zamanında 300 bin kişiye ev sahipliği yapan kayalara oyulan konutlarıyla, binlerce yıllık bir sembole dönüşen Hasankeyf, içindeki kalenin tarihi dokusu, ibadethaneleri ve mezarlarıyla insanlığın yerleşik hayata geçişinden bu yana dünyaya tanıklığını sürdürüyor.