UZAY ÇAĞINI YAKALAMAK

Dünya değişiyor, dünya gelişiyor; yeni bir çağ var önümüzde. Çağı yakalamak, toplumsal ihtiyaçları çözüme kavuşturmak, uydu ve uzay teknolojilerini yakından takip etmekten geçiyor. Bu konuda ülkemizin çağı yakalaması için Bakanlık olarak her türlü çalışmayı yapıyoruz.

Bildiğiniz gibi ülkemizin ilk uydusu TÜRKSAT 1B, 1994’te Fransız Guyanası’ndan fırlatılarak uzaydaki yolcuğuna başladı. Böylece ülkemizin gerçek anlamda dünyaya açılmasını sağlayacak ilk ve en önemli adım atıldı. 1996’da TÜRKSAT 1C, 2001’de TÜRKSAT 2A uyduları ile Türkiye, uydu işletme kabiliyeti olan ülkeler konumuna geldi. Bugün ise TÜRKSAT, dünya devleriyle aynı ligde yerini almış usta bir oyuncu konumuna yükseldi.

Bildiğiniz gibi Türk mühendislerinin katılımı ile 4A ve 4B uydularının yapımı tamamlandı. Şubat 2014’te fırlatılan TÜRKSAT 4A ile Afrika’nın tamamı uydularımızın kapsama alanına dâhil oldu. Şimdiden uydunun doluluk oranı yüzde 99’a ulaştı. SNG yayıncılığı, veri haberleşmesi ve yüksek hızlı internet hizmetleri sunacak olan TÜRKSAT 4B uydumuzu ise ekim ayında fırlatacağız. Uydu filomuzun genişletilmesine yönelik olarak çalışmalarına başladığımız TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 5B uydularının proje çalışmaları da devam ediyor.

Bu çalışmalarla birlikte Yerli Haberleşme Uydusu TÜRKSAT 6A projesini de başlattık. TÜRKSAT, TÜBİTAK, TAI, ASELSAN ve CTech ile birlikte Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) üretilecek olan TÜRKSAT 6A uydusunun, 2019’un sonunda tamamlanmasını ve 2020 yılı içerisinde uzaya fırlatılmasını planlıyoruz.

Bakanlık olarak çağın gerektirdiği değişimi yakaladık. Bundan sonra ise amacımız ülkemizi uzay ve uydu sitemlerinde çok daha ileri noktalara taşımak olacaktır.

İyi yolculuklar dilerim.