UZMAN PSİKOLOG ZAZA YURTSEVER: ÇALIŞIN, UYUYUN, YİYİN, MUTLULUĞU YAKALAYIN

Mutlu olmak çok mu zor? Psikolog Zaza Yurtsever’e göre değil…  Ortalama bir gelire sahipseniz, kendinizi iyi hissettiğiniz bir ilişkiniz varsa, kaliteli uyuyorsanız, lezzetli yemekler yiyorsanız mutlusunuz!

Mutluluğu nasıl yakalayacağız? Özellikle de her yıl bitişinde geriye dönüp aylar, haftalar, günler boyunca yaptıklarımızı ve en çok da yapamadıklarımızı düşündüğümüzde… Pişmanlıklarımızı, mutsuzluklarımızı, elde edemediklerimizi çözebilmek için yeni bir yıla bir süre listeler hazırlarız. Listede yer alanlar bazen para, bazen aşk, bazen zayıflık olarak yer alır. Ama aslında aranan mutluluktur. 1 Ocak bambaşka bir ruh haliyle beklenir bu yüzden. Peki, mutluluğu elde edebilmek için listelere, illa 1 Ocak gününe ihtiyaç var mı?

Ayın yarısını Almanya’da yarısını Türkiye’de geçiren, farklı kültürlerden danışanlarının sorunlarına yardımcı olabilmek için uğraş veren Uzman Psikolog Zaza Yurtsever’e göre sadece bir güne misyon yüklemek yanlış. Nişantaşı’ndaki evofisinde Raillife okurları için kırmızı beyaz bir ‘yeni yıl’ konsepti hazırlayan Zaza Yurtsever, mutluluğu hayat memnuniyeti olarak tanımlayarak, “İyi uyuyor, lezzetli yemek yiyor ve güzel bir ilişkiniz varsa mutlusunuz.” diyor.

Özellikle güneş ışınlarının azaldığı kış aylarında mutluluğu artırabilmek için glikoz ve karbonhidrat içeren besinlerin alınması gerektiğine dikkat çeken Yurtsever, kişilerin her sabah güne bir bardak ılık suya bir kaşık bal karıştırarak başlamasını da öneriyor. Yurtsever, kilo korkusuyla kendini yasaklara boğanlara ise, “Siz kendinizi iyi hissederseniz, bedeniniz de incelecek.” mesajını veriyor.

Mutluluk kolay elde edilebilen bir şey midir?
İnsan çoğu mutluluğu elde edebilmek için çok fazla mücadele ediyor. Ancak baktığınızda, tam da o mücadele edenlerin bunu yakalayamadıklarını görüyorsunuz. Mutluluk kendiliğinden gelen, zaman zaman gelen bir şeydir, hayat memnuniyetidir. Oysa hayat memnuniyetinde senin düzgün bir işin, sağlığın yerindeyse, iyi bir ilişkin varsa her şeyin yerinde olduğunu düşünmek gerekir. Biri eksikse mutsuzluk görülür. Özellikle de uykunun doygun olması gerekir. Doğa bunu öyle bir ayarlamış ki bunlardan zevk almamız lazım, yoksa yapmayız. Üçünün de mutlu eden bir tarafı var.

Besinlerle hayat memnuniyeti arasında nasıl bir ilişki var?
Mutluluğa yol açan beyindeki hormon serotonin. Bazı yiyecekler serotoninin artmasına sebep olur. Akşam yediğimiz yani içinde glikoz olan her şey serotonini tetikler. Makarna, çikolata, bal kabağı serotoninini yükseltir. Özellikle de güneş ışığının azaldığı zamanlarda bu tarz yiyecekleri yemeye özen göstermek lazım. Çünkü serotonini en fazla güneş ışığı yükseltir, o eksik olduğunda şeker ve karbonhidrat içeren besinlerle bunu dengelemek gerekir. Kışın insanların birkaç kilogram alması da gayet normal. Buna direnip ‘kilo almamalıyım, yememeliyim’ derseniz zayıf kalırsınız ama depresif bir zayıf olarak hayatınıza devam edersiniz.

Böyle beslenmezsek ne olur?
Siz beslenmek istemeseniz de vücudunuz ister. Dönem dönem yeme krizlerine girilmesinin sebebi budur. İnsanlar bedenleriyle kilo uğruna bu kadar savaşa girmemeli. Bedenle bu kadar iktidar savaşına girenler zayıf ve hasta oluyor. Düşünün yanınızda sürekli gergin biri var. İş, sevgi, evlilik ilişkileri bozuluyor. Böyle bir ilişki daha fazla mutsuzluğa sebep oluyor, o zaman da daha fazla mutluluk yapacak karbonhidrata yönelme yaşanıyor, tekrar kilo alınıyor. Bir süre karbonhidrat yemeyip atak geçirdiğinde iki kilo makarna, üç tane pizza, iki paket çikolata yiyenler var. Az yiyin, dengeyi koruyun.

Bu yıl mutlu olmak istiyorsak ne yapmalıyız?
Ortalama bir gelire sahipseniz, kendinizi iyi hissettiğiniz bir ilişkiniz varsa, kaliteli uyuyorsanız, lezzetli yemekler yiyorsanız mutlu olmamanız için bir sebep yok. Yeni yıl listenizden lütfen diyeti, yiyeceklerle ilgili yasakları çıkartın. İnsanın kendi bedeniyle ilgili de üçüncü bir şahıs gibi kenara çekilerek kararlar alması da doğru değil. Ben de danışanlarıma kilo vermesini hedeflemeden yardımcı olmaya çalışıyorum. Duygusal yemek yemelerini, onların ne yediğine karışmadan engellemeyi amaçlıyorum. Hem acıktığında hem de kararında yemeli.

Balkabağı Çorbası
Malzemeler (4 kişilik):
500 gram balkabağı
1 adet patates
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı zeytinyağı
5 bardak su
1 bardak süt
2 tutam tuz
2 tutam karabiber
1/3 muskatın rendesi
Yapılışı: Balkabağını, soğanı ve patatesi doğrayın. Zeytinyağında sırasıyla soğanı, balkabağı ve patatesi ekleyip bir dakika çevirin. Suyu ve sütü ekleyin sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Baharatları ekleyip çırpıcı ile püre haline getirin. Bir taşım daha kaynatıp taze çekilmiş karabiber ile servis yapın.

Ispanak Yatağında Karides
Malzemeler:
300 gram ıspanak
Bir adet soğan
250 gram karides
3 diş sarmısak
Bir yemek kaşığı zeytinyağı
100 gram kaşar peyniri
Yapılışı:
İnce doğradığınız soğanı ıspanakla birlikte soteleyin. Ayrı bir tavada zeytinyağında sarmısakları ve karidesleri soteleyin. Bir tabağa koyduğunuz ıspanağın üzerine yerleştirin. Rendelenmiş kaşar peyniriyle birlikte servis yapın. 

Kurutulmuş Domatesli Makarna
Malzemeler:
100 gram kurutulmuş domates
1 paket makarna
150 gr ceviz içi
4 diş sarmısak
3-4 dal taze kekik
Fesleğen
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Bir tutam tuz
Yapılışı:
Makarnayı haşlayın. İnce doğradığınız kurutulmuş domatesi zeytinyağında soteleyin, sarmısakları katın. Ardından iri döğdüğünüz ceviz, ince doğradığınız kekik, fesleğen ve tuzu atın. Pişince servis tabağına aldığınız makarnanın üzerine dökerek harmanlayıp servis yapın.

Çikolatalı Mouse
Malzemeler:
150 gram bitter çikolata
1/3 bardak süt
1 yumurta sarısı
4 yumurta akı
2 yemek kaşığı şeker
Yapılışı:
Çikolatayı benmari usulü eritin. Ilık sütü üzerine ekleyin. Yumurta sarısı ve aklarını başka bir kapta çırpıcıyla köpürtene kadar karıştırın. Şekeri yavaş yavaş ilave edin. Köpüğün üçte birini çikolatalı karışıma ekleyip karıştırın. Sonra kalan köpüğü de ekleyip tekrar karıştırın. Servis tabaklarına paylaştırın, bir saat buzdolabında beklettikten sonra servis yapın.