VAN GÖLÜ’NDE ULAŞIM HIZLANIYOR, KALİTE ARTIYOR

VAN GÖLÜ’NDE ULAŞIM HIZLANIYOR, KALİTE ARTIYOR

Türkiye-İran transit demiryolu hattının bağlantısını sağlamak üzere; Van Gölü üzerinde Tatvan-Van arasında işletilen dört feribot, daha yüksek hızlı ve daha yüksek kapasiteli iki feribotla değiştiriliyor.

Liman sahaları derinleştiriliyor
Yüksek tonajlı feribotlar için liman sahalarına tarama yapılarak Van ve Tatvan liman sahalarının derinliği dört metreden sekiz metreye çıkarılacak. Bu kapsamda çalışmalar devam ediyor. Yeni feribotların hizmete girmesiyle Tatvan- Van arasındaki seyahat süresi 4 saat 30 dakikadan 3 saat 30 dakikaya düşecek.

Van Gölü üzerinde halen 9-10 vagon kapasiteli dört feribotla günde 1500 ton yük taşınırken 50 vagon kapasiteli iki feribottan ilkinin test sürüşlerine geçtiğimiz aylarda başlandı. Her iki feribotun test sürüşlerinin tamamlanarak tam kapasite ile çalışmaya başlamasıyla birlikte Tatvan-Van hattında günde 12 bin ton yük taşınabilecek ve hattın mevcut taşıma kapasitesi artırılmış olacak.

Yolcu ve araç taşıyabilecek
237 milyon TL’ye mal olan proje kapsamında imal edilecek feribotlar, yük vagonlarının yanı sıra yolcu aracı da taşınabilecek şekilde imal edildi. Tatvan’da imal edilen iki adet feribotun test sürüşleri devam ediyor. Tarama işlemleri tamamlandığında hizmete sunulacak. Yeni feribotlar hizmete girdiğinde, daha hızlı, daha rahat ve daha fazla yük ve yolcu taşınma imkânı sunulacak. Bölgenin kalkınmasına da büyük katkı sağlanacak.