Van Kalesi

Van Kalesi

2 bin 873 yıllık tarihi ve ihtişamıyla ayakta duran Van Kalesi, ziyaretçilerine tarihe tanıklık etme imkanı sunuyor.

Dünyanın kadim devletlerinden Urartulara 250 yıl başkentlik yapmış olan Van Kalesi, Milattan Önce 855 tarihinde Urartu Kralı 1. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen Van Kalesi, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden binlerce turiste, Urartular’dan günümüze uzanan tarihe tanıklık etme imkanı sunuyor.

Bin 800 metre uzunluğunda, 20-120 metre arası değişen genişlikte ve 100 metre yüksekliğindeki kaya üzerine kurulu kalede bulunan yazıtlar, kaya mezarları, tapınaklar, surlar, camiler ve kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler, Demir Çağ Anadolusunu da günümüze getiriyor.

Kalenin girişinde Kral 1. Sarduri tarafından Asur diliyle yazılmış çivi yazılı kitabeler yer alır. Sardur’un bu yazıtta anlattığına göre, tanesi ortalama 35 ton ağırlığında olan taş bloklar Alnium şehrinden gelmektedir. Kalenin yapımı da incelemelere göre I. Sarduri’den önce başlamıştır. Sarduri, kaleyi tamamlayıp, adını koyan kraldır.

Kalede Urartu krallarına ait mezar odaları yer almaktadır. Ayrıca kalenin çeşitli yerlerinde, kralların savaşlarına, zaferlerine, yaptıkları önemli işlere dair birçok yazıtlar vardır.

Van Kalesi, dört bedenle çevrilidir. Bu beden duvarlarından ikisi Akkoyunlular ile Osmanlı’ya, diğer ikisi de Urartular’a aittir. Kalenin içinde, Osmanlı zamanından kalma cami, medrese, askerler için kışlaları ve su sarnıçlarını da görmeniz mümkün.