Van ve Akdamar Adası

Van ve Akdamar Adası

Akdamar Kilisesini üzerinde bulunduran Akdamar Adası, ilkbaharda doğanın uyanışı ile bambaşka bir güzelliğe kavuşuyor.

Van Gölü’nün ortasında küçük bir toprak parçası Akdamar Adası… Üzerinde bulundurduğu Akdamar Kilisesi ile birlikte anılan bu adacığa ulaşım, vapurlarla gerçekleştiriliyor. Kıyıdan yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulunan adaya ulaşım bu yönü ile başlı başına bir serüven… Gölün koyu mavi suları, adanın giderek yaklaşan görüntüsü seyir keyfine dönüştürüyor bu kısa yolculuğu.

Adanın üzerinde tek bir yapı bulunuyor; Akdamar Kilisesi… Anadolu topraklarında çeşitli dinlerin bir arada ve özgürce yaşandığının bir göstergesi olan kilise, 2007 yılında restore edildikten sonra ziyarete açıldı. Adanın güneydoğusuna kurulmuş olan kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılmış. Kilisenin kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336 tarihlerinde; batısındaki jamaton 1763 tarihinde; güneyindeki çan kulesi 18. yüzyıl sonlarında ilave edilmiş. Kuzeyindeki şapelin ise, tarihi bilinmiyor. İlk yapıldığında saray kilisesi olan yapı, sonradan manastır kilisesine dönüştürülmüş.

Kış mevsiminde, karların altındaki güzel görüntüsünü kaçırmış olabilirsiniz ama Akdamar Adası, özellikle badem ağaçlarının, mavi çiçeklerin açtığı, adanın ilk bahar koktuğu bu mevsimde de eşsiz güzellikte…