VİYANA VE HUNDERTWASSER BİNASI

VİYANA VE HUNDERTWASSER BİNASI

Yerleri engebeli, pencereleri asimetrik, faklı renk ve şekillerde kocaman seramik parçalardan oluşan sütunlara sahip olan bina, Viyana’nın en görkemlisi…

Resim, seramik sanatı tadında tasarlanan Hundertwasser binası, sadece Viyana’nın değil, Avusturya’nın da en çok ilgi gören önemli yapılarından biridir. Tasarımı Avusturyalı başarılı sanatçı Friedensreich Hundertwasser’e ait olan bina, 1983 ve 1986 yılları arasında Joseph Krawina ve Peter Pelikan isimli iki mimar tarafından inşa edilmiştir.

Ressam Hundertwasser, resimlerindeki parlak ve canlı renkleri tasarımını yaptığı yapılarına da taşımıştır. Bu parlak ve canlı renkleri yakalama konusunda da seramik malzemesinden yararlanmıştır. Yine seramikten yararlandığı Hundertwasser’in yapısı oldukça ilginçtir. Tabanı dalgalı olan evin çatısı toprak ve çimenle kaplıdır. Odaların içerisinden yükselen ağaçların dalları pencerelerden dışarıya doğru uzanmaktadır.

Dalgalı taban fikri, “Eğri büğrü bir yüzey, ayaklara tatlı bir melodi gibi gelir.” düşüncesine dayanmaktadır. Yapıdaki her daire, çizgi etkisi yaratan mozaik bantları ve farklı farklı boyanmış renkleriyle uzaktan bile ayırt edilebilir.

Düşük gelirli aileler yaşıyor
Sanatçı Hundertwasser, evin tasarımı için hiçbir ücret talep etmemiştir. Bu alanda çirkin bir yapının yükselmesine içinin el vermediğini belirtmiştir. Yerleri engebeli, pencereleri asimetrik, faklı renk ve şekillerde kocaman seramik parçalardan oluşan sütunlara sahip şirin bina, sanatçının isteği üzerine düşük gelirli ailelerin yaşadığı bir apartman olarak kullanılıyor.
Binanın içerisinde 52 daire, 4 ofis, 16 özel teras ve toplamda 250 ağaç ve çalılık bulunuyor.