VW PASSAT, PARİS FUARI’NA HAZIRLANIYOR

Avrupa ve ülkemiz pazarında sınıfının en iddialı araçlarından olan VW Passat, geçirdiği kapsamlı makyaj operasyonu sonrasında yenilendi.

8. neslinin dünya tanıtımını, kapılarını eylül ayında açacak Paris Otomobil Fuarı’nda yapmaya hazırlanan otomobil, fuarı beklemeden örtüsünü kaldırdı. Yeni ön tasarımı, farları ve büyük ağabeyi Phaeton’a gönderme yapan stop lambalarıyla daha elit bir görünüme kavuşan Passat, pazardaki konumunu da güçlendirecek. İç mekânında da yeniliklerin yapıldığı otomobilde; kişiselleştirilebilen 12.3 inçlik geniş ekran, yükseltilen malzeme ve işçilik kalitesiyle çıta daha da yukarılara taşınmış.

Diyete girdi hafifledi
Ağırlığı da eski versiyona kıyasla ortalama 85 kg düşürülen araçta kullanılan motorlar da eksisine kıyasla yüzde 20 daha tutumlu hale gelmiş. İç mekânında yolcuları için artık daha geniş bir yaşam alanı sunan otomobilde, diz mesafesi 33 mm artırılırken, bagaj kapasitesi de 21 lt artışla 586 lt’ye çıkartılmış. VW’nin değişken MQB platformu üzerine inşa edilen yeni Passat’ta artık 1.4 TBI (109 beygir) motorda ilk kez bir plug-in hibrid versiyon da sunulmaya başlanacak. Sadece 80 kW elektrik motoruyla birlikte araç 50 km menzile ulaşacak. Temmuzun ikinci haftasından itibaren Avrupa satışına başlanan yeni Passat, önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren ‘2015 model’ olarak Türkiye pazarına sunulacak. Otomobilin değişen yüzü ve yükselen donanım seviyesine rağmen satış fiyatında önemli bir değişiklik yapılması beklenmiyor.

Yüksek güvenlik seviyesi
VW Passat yenilenirken, büyük önem verilen konulardan biri de otomobilin yüksek güvenlik seviyesi olmuş. Araçta şehir içi acil frenleme sistemi, yaya tanıma fonksiyonu, park yardımcıları, 360 derece panoramik görüntü çekebilen kamera başta olmak üzere çok sayıda güvenlik ekipmanı sunulacak. Araçta eskiden olduğu gibi DSG otomatik şanzıman seçeneği de her motorda isteğe bağlı olarak alınabilecek. Ayrıca güçlü motor seçeneklerinde dört tekerlekten çekiş sistemi de sunulacak.