WASHINGTON DC VE KORE SAVAŞI GAZİLERİ ANITI

WASHINGTON DC VE KORE SAVAŞI GAZİLERİ ANITI

ABD’nin Başkenti Washington DC’de birçok simgesel anıt vardır ama Türkiye’de yaşayanlar için Kore Savaşı Gazileri Anıtı ayrı bir yer tutar…

Anıt, Reflecting Pool’un güney kıyısında, US National Park Service alanında bulunur.

Kore Savaşı Gazileri Anıtı Washington DC’de en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Siyah, gri ve beyaz renklerinin hakim olduğu anıt Lincoln Anıtı yakınında yer alır.

1.5 milyon askerin anısına
Anıt, 1950-53 yılları arasında Kore Savaşı sırasında görev yapan 1.5 milyon asker anısına yapılmıştır. Ve bu askerler arasında birçok da Türk askeri bulunur. Yolda yürürken açık havada yanlarında durabileceğiniz bu asker heykelleri adeta canlı gibi… Üzerlerindeki kıyafetleri ve ellerinde tüfekleriyle sizi adeta Kore Savaşı’nın olduğu döneme götürürler.

19 asker heykeli ile birlikte gri granit duvarda yardım birliklerinin askeri arşiv fotoğrafları sergilenir. Granit duvarlarda yazı eşliğinde savaşta şehit düşen 2 bin 400 isimsiz askerin yüzü sembolize edilir. Kore Savaşı‘na aktif olarak katılan Türkiye’nin, bu savaşta 741 askeri şehit düşmüştür.

Anıta giden yolun solundaki siyah alçak mermerler üzerinde, aralarında Türkiye’nin de adının bulunduğu Kore Savaşı’na katılan Birleşmiş Milletler’e (BM) üye ülkelerin adları yer almaktadır.