Yarının Yaşam Stiline Hazır Mısınız?

Yarının Yaşam Stiline Hazır Mısınız?

Tüm sektörleri etkisi altına alan değişim rüzgarı, teknolojik dokunuşlarla inşaat, müzik ve güvenlik endüstrilerinde yepyeni bir dönem başlatıyor.

Dünyada pek çok alanda inovatif girişimlere imza atılıyor. İnşaat sektörünün gündeminde ise biyolojik evler var.

Yakın gelecekte saman, yosun, çimen gibi malzemelerle tasarlanan evler dört bir yanımızı saracak.

Bu değişim, güvenlik sektöründe de etkisini gösteriyor. Örneğin Dubai, 2030 yılına kadar sadece robotların çalışacağı ve içinde insan barındırmayan ilk akıllı karakolu hayata geçirmek için gün sayıyor. Müzik endüstrisi de bu değişim rüzgârından nasibini almış durumda. Yapay zeka algoritmaları, müziğe de el attı. Severek dinlediğimiz sanatçıların albümlerinin yanı sıra yapay zeka yazılımı ile üretilen şarkılar da her an favori parçalarımız arasına girebilir.

Biyolojik evlere talep artacak

Dünyanın ilk biyolojik evi, Kasım 2017’de Danimarka Middelfart’taki yeni Biotope Ecopark bünyesinde inşa edilmiş olsa da bu sadece bir başlangıç. Sürdürülebilirliğe yönelik yatırımlar, hayatın her alanında etkisini gün geçtikçe artırıyor.

Çevre dostu binalar için yeni bir yüksek standart belirleyen modüler yapı, tarımsal atıklardan inşa edildi. Biyolojik ev, farklı disiplinlerde uzmanlaşan 40’ın üzerinde özel bir ekiple tasarlandı. Bu projeye en büyük desteği ise Kopenhag merkezli Een TII Een, sürdürülebilir mimari odaklı projelere imza atan GXN, ahşap işleme markası Kebony ve Danimarka Ekolojik İnşaat Çevre Fonu’nun verdiği gözlemleniyor. Tasarımcılar; çimen, saman gibi tarım atıklarını çiğ inşaat malzemelerine dönüştüren bir süreç geliştirdi. Baştan sona çevreye zarar vermeyecek şekilde tasarlanan ve inşa edilen ev, neredeyse sıfır negatif etkiye sahip. Gelişmiş dijital üretim teknolojisiyle tasarlanan projenin her aşaması, sürdürülebilirlik stratejisiyle şekillendirildi. Tasarımcılar, normal şartlarda yakılarak enerji elde etmek için kullanılan çim, saman, yosun gibi atık tarım ürünlerini inşaat için gerekli hammaddelere dönüştürdü. Böylece doğaya verilen zararı sıfıra indirgemek hedeflendi. Tasarımcılar evi tipik bir beton temel üzerine inşa etmek yerine, vinç kazıkları üzerine inşa ettiler. Bu sayede mobil fonksiyon kazanan ev, istenildiğinde araziye zarar vermeden kolayca çıkartılabilecek.

Güvenlik sektörü farklı bir dönüşümün eşiğinde…

Yapay zeka ve giyilebilir teknolojilere yönelik yatırımlar, farklı bir geleceğin eşiğinde olduğumuza yönelik güçlü sinyaller veriyor.

“Robotlar, işimizi elimizden alacak mı?” sorusuna yönelik tartışmalar tüm hızıyla devam ederken, güvenlik odaklı iş alanlarında robotların aktif bir şekilde kullanılmaya başladığına şahit oluyoruz. Bu konuya verilebilecek en dikkat çekici örneklerden biri de dünyanın ilk robot polisinin, Dubai’de göreve başlamaya hazırlanıyor olması… İspanya merkezli PAL Robotics şirketi tarafından geliştirilen ve Reem adı verilen robot polis, 1.67 metre uzunluğa sahip. Göğüs bölümünde dokunmatik bir ekrana sahip olan Reem, IBM’in yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Tek bir robot polis ile yetinmek istemeyen Dubai, 2030’a kadar Dubai’deki polis gücünün yüzde 25’inin robotlardan oluşmasını hedefliyor. 2030 yılına kadar sadece robotların çalışacağı ve içinde insan barındırmayan ilk akıllı karakolu kullanıma sunacaklarını dile getiren Dubai Polis Şefi Brigadier Khalid Nasserl Al Razouqi, Dubai polisi ile ilgili her şeyi akıllandırmak istediklerinin de altını çiziyor. Bu gelişmelerin gösterdiği en önemli şey ise güvenlik sektörünün de farklı bir dönüşümün eşiğinde olduğu… Çok yakında güvenliğimizden tümüyle robotlar sorumlu olabilir.

Yeni müzik idollerimiz yapay zeka algoritmaları mı olacak?

Dönüşümün ayak sesleri, müzik endüstrisinde de etkisini göstermeye başladı. Müzik üreten yapay zeka algoritmaları hızla artıyor. YouTube ünlülerinden Amerikalı şarkıcı Taryn Southern, tamamen yapay zeka yazılımı ile ürettiği ‘I AM AI’ (Yapay Zekayım) isimli çıkış albümünü Ağustos 2017’de piyasaya sunmuştu. Southern’ın çıkış eseri, ‘tamamen yapay zeka yazılımı ile üretilen ilk müzik albümü’ olarak övgüyle karşılandı. Bu konuya verilebilecek en güncel örneklerden biri de Zack Zukowski ve CJ Carr tarafından geliştirilen yapay zeka algoritmasının ‘Heavy metal’ müzik albümü yayınlaması oldu. Geliştiricisi tarafından müzik üretmek için programlanan Dadabots algoritmasının, 5 şarkılık albümü, insanın aklına ister istemez şu soruyu getiriyor: Yapay zeka, müzik endüstrisindeki tüm dinamikleri yıkacak mı? Yani hayran olduğumuz müzisyenlerin yerini yapay zeka algoritmaları mı alacak? Bu sürecin nasıl evrileceğini hep birlikte gözlemleyeceğiz. Müzik endüstrisindeki bu dönüşümü tetikleyen bir diğer gelişme ise albümlerin kripto para desteğiyle piyasaya sunulması. Bu konudaki en güncel gelişme ise İzlandalı şarkıcı Björk’ün yeni albümü Utopia’yı kripto para desteğiyle piyasaya sunacak olması… İngiltere merkezli blok zincir girişimi Blockpool’un desteğini alan Björk, yeni albümünü hem kredi kartı ve banka kartları gibi geleneksel yöntemlerle hem de Bitcoin, AudioCoin, Litecoin ve Dashcoin gibi kripto para birimleriyle alınabilecek şekilde ön satışa sunuyor.