YATIRIMLAR 2018’DE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK

YATIRIMLAR 2018’DE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK

2017 yılı daha önce başlattığımız birbirinden önemli projelerin devam ettiği bir yıl oldu. Ancak 2017 yılını tek bir sene olarak değil, 15 yıl süren bir kalkınma sürecinin devamı ve hayallerin icraata dönüşebileceğinin en büyük kanıtı olarak görmek gerekiyor.

Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren Hatları, Bölünmüş Yollar, Otoyollar, Havalimanları, Yat Limanları gibi nice hayal Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek vizyonu ve Sayın Başbakanımızın liderliğinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uhdesinde gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin iletişim ve ulaşım alt yapısına 15 yıllık süreçte 365 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Tüm dünyanın gıpta ile baktığı İstanbul Yeni Havalimanı inşaatı şu anda yüzde 73 seviyesini geçti. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin derin sondaj çalışmaları başladı. Kıtaları aşan projelerimizden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli atıldı. Ülkemizin deniz üzerine ikinci havalimanı olacak Rize Artvin Havalimanı’nın temeli atıldı. Ülkemizi dünyanın ticaret merkezi yapacak en önemli projelerinden biri olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi hizmete girdi ve yük taşımaya başladı. Bu dev projenin önemli bir tamamlayıcısı olacak Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı. Yaptığımız bu yatırımlar ülkemize olan güveni artırdı, ticaret ve yatırımda yaşanan durgunluk kısa sürede ortadan kalktı.

2018 yılında da 2023 yılı vizyonumuz kapsamında yatırımlarımızı dur durak demeden sürdüreceğiz. Bu vizyon içerisindeki temel unsur hizmettir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Düsturuyla harekettir. Türkiye’nin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı veren; güvenli, erişilebilir, ekonomik, konforlu, hızlı, çevreye duyarlı, kesintisiz, dengeli, çağdaş hizmetlerin sunulduğu, sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi oluşturmaktır. Hiç şüpheniz olmasın ki çok daha büyük yatırımlarla ülkemizi daha da ileriye taşıyacağız.