YAZIN SON DEMLERİ İÇİN KUMSALLAR VE KOYLAR

YAZIN SON DEMLERİ İÇİN KUMSALLAR VE KOYLAR

EYLÜL AYININ ŞERBET GİBİ HAVASINDA, MAVİYE AÇILAN BU SON TURU KAÇIRMAMAK İÇİN LİSTEMİZE BİR GÖZ ATIN.

Hava şerbet gibidir… Bitkilerin kokusu bir başkadır… Günbatımını ve dolunayı seyretmeye doyum olmaz. Üstelik mevsim hâlâ mavilere açılmak için fırsat tanır. Yazın kavurucu sıcağının hafiflemesini müjdeleyen Eylül, böyle vaatlerle gelir. Eylül ayının şerbet gibi havasında, maviye açılan bu son turu kaçırmamak için listemize bir göz atın.

DATÇA

KARGI KOYU
Hem Akdeniz hem de Ege’nin en güzel taraflarını almış Datça, naifliğini ve doğasının bakirliğini korumayı başarabilmiş ender yerlerden. Yarımadanın Akdeniz tarafına bakan Kargı, Datça’nın en güzel koylarından. Sahili yaklaşık 1 km olan koy, kuzey ve güneybatı rüzgarlarına kapalı. Koyda; minik bir doğal gölet, kuzeydeki yamaçlardan gelen su ile beslenen Kargı Deresi, ayakta durma savaşı veren bir kilise kalıntısı, bir yat çekek yeri, birkaç kafe ve bir beach club var. Derenin olduğu yerler, çakıl; koyun uç kısmına doğru kumsal başlıyor ve sığlaşıyor. Deniz, 8-10 metre ilerledikten sonra derinleşiyor. Bu doğayı ve denizi bilenler, yazın kalabalıklaşan büklerden kaçarak buraya gelirler. Günübirlik gezi tekneleri, günlük turlarının son durağı olarak Kargı Koyu’na demirlerler. Özellikle ıssız olduğunda, Kargı’nın kendine özgü bir atmosferi var. Koya en yakın konaklama 1 km mesafedeki Villa Aşina. Yunan adası Simi’ye bakan otel, taş yapısı, ahşap tavanları, koleksiyon objeleri, Aşina Sokağı ve mutfağıyla, Datça’nın en samimi otellerinden. Kalmayanlar bile, mutfağa bizzat giren otel sahibi Bülent Sancakdar’ın yemekleri için buraya uğruyorlar.

KAÇIRMAYIN
Datça koylarında tekneyle gezin, Knidos antik kentine uğrayın, badem alışverişi yapın… 

FETHİYE

GÜNLÜKLÜ KOYU
Dünyada sadece iki yerde, güneybatı Ege’de ve Kanada’da bulunan, yağı şifa dağıtan, doğal klima özelliğine sahip günlük (sığla) ağaçlarının adını taşıyan Günlüklü Koyu, Fethiye ile Göcek’in tam ortasında büyülü bir yer. Koyun bir yanı günlük ağaçları, bir yanı çam ormanlarıyla kaplı. 500 metrelik sahilin kumu ince, deniz 10 metre ileride derinleşiyor. Yüzerken, avlanmaları yasak olan ve buraya yumurtalarını bırakan lagos balıklarıyla karşılaşmanız an meselesidir. Fethiye’ye 16 km, Göcek’e 15 km mesafedeki Günlüklü Koyu aslında özel bir koy. 200 bin metrekarelik bir alana yayılan koydaki tek yerleşim The Bay Beach Club. Günlük ağaçlarının altında 46 ahşap bungolovun bulunduğu tesis, havuzu, kumsalı, hamakları ve özellikle sığla yağının kullanıldığı spa’sıyla, yenilenmek ve şımarmak isteyenlerin üzerinde durabileceği bir seçenek. Tesiste tavuklar, horozlar, tavus kuşları ve güvercinler dolaşıyor. Gölde ise yabani ördekler ve su kaplumbağaları… Otelin dalış, yelken, olta balıkçılığı, plaj voleybolu, at safari ve trekking gibi aktivite seçenekleri var. Yelken kursları büyük ilgi görüyor. Çam ormanlarında trekking yapmak isteyenler için, işaretli patikalar var.

KAÇIRMAYIN
Günlük ağaçlarının altındaki patikalardan yürüyün, hamakta limonata için, Sığla Gölü kıyısında kitap okuyun, civar koylara ve 12 Adalar’a yapılan tekne turlarına katılın…

SİNOP

KARAKUM PLAJI
Türkiye’nin en kuzey noktasında, denize uzanan ince bir yarımadanın üzerine kurulu Sinop, şehirleşmesine rağmen Orta Karadeniz’de el değmemiş doğasını koruyabilmiş ender yerlerden. Sinop, Karadeniz’deki en güzel doğal limana sahip olmakla yetinmemiş, plaj ve otelleriyle bu kıyılarda tatil duygularını en çok depreştiren sahil kentlerinden biri haline gelmiş. Karadeniz’de yüzülmez diye düşünenlerdenseniz, Sinop’a bir keşif gezisine çıkmanızda yarar var. Beyaz kum dedik, sarı kum dedik ama ya kara kum? Meşhur Karakum Plajı, kentin üzerine kurulduğu, milyonlarca yıl evvel ada iken, sonradan şimdiki ince, dar gerdanın karayla birleşmesiyle oluşan Boztepe Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alıyor. Boztepe Yarımadası, çok önceleri Karadeniz’deki yanardağ patlamalarıyla şekillenmiş ve su yüzeyinde sivrilmiş. Bu nedenle Karakum’un plajı ve denizin dibi, yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan gözenekli tüf ve zamanla denizin bu kayaları oyarak, aşındırarak ufaladığı siyah kumla kaplı. Kayalar ve siyah kum kükürtlü. Deniz ise zaten iyot deposu. Bu ikisi bir araya gelince, güneşi içine çeken ve depolayan simsiyah kum kızgın oluyor. Birçokları, romatizma ve siyatik hastalıkları için kumdan medet umar. Plaj, güneye baktığından, genelde sakin, denizi çabuk derinleşir, dalış için de uygun. Kumsaldan Boztepe Yarımadası’nın ucuna doğru 1 km, yarımadanın etrafında ise 15 km yürünebilir. En yakın konaklama seçeneklerinden biri plaja 250 metre mesafede, konumu ve mimarisiyle kaydadeğer, Zinos Country Otel.

KAÇIRMAYIN
Boztepe Yarımadası’na çıkıp, 200 metre yükseklikten kuzeyde Ukrayna-Kırım, doğuda Gürcistan, güneyde Samsun tarafına bakın…

MARMARİS

KUMLUBÜK KOYU
Marmaris’e 24 km mesafede, bakir kalabilmiş Kumlubük Koyu, burayı sarmalayan muhteşem coğrafyasıyla civardaki diğer yerleşimler arasından sivriliyor. İmara açık olmadığından yeni yapılaşmaya izin verilmeyen koyun içinde, arkasında görkemli dağların ve kanyonların yükseldiği 2 km’lik plaj olabildiğince sakin. Plaj, kum, deniz temiz. Koydaki Dionysos Sea Club Restaurant ile Hollandalı Ahmet Yat Club, oldukça kaliteli. Oteller arasında da, denize çıkıntı yapan kayalık kütlenin üzerinde koya hakim manzarası olan, taş ve ahşap doğal mimarisi ve muhteşem manzaralı teraslarıyla Villa Florya göze çarpıyor. Otele sahilden 30-40 basamakla çıkılıyor. Kumlubük Koyu’nun tam ortasındaki otelin zeytin ağaçları, zakkumları, palmiyeleri ve çim alanlarıyla yoğun bir bahçesi var. Buraya denizden ulaşmak isterseniz, saat başı Marmaris’ten Turunç’a dolmuş motorlar kalkıyor. 45 dakikalık yolculuk son derece keyifli.

KAÇIRMAYIN
Koyun girişinde yüksekteki Amos antik kentini gezin, çam ormanlarında sincapların arasında yürüyüş yapın…