YAZLIK EVİNİZİ YAZA HAZIRLAYIN

Tatil mevsiminin başlaması ile birlikte birçok kişi yazı geçirmek üzere yazlık evlerine doğru yola çıkıyor. Ancak uzun süre kapalı kalan yazlık evinizin havasının değişmesi, yenilenmesi gerekiyor. Yaz tatilinizi daha keyifli mekanlarda geçirebilmeniz için yazlık evinizin dekorasyonunda neler yapabileceğinizi araştırdık.

DUVAR BOYALARINI YENİLEYİN
Bir evin daha temiz ve ferah görünmesi için en önemli şeylerden biri duvar boyalarıdır. Yazlığınızın boyasını yenileyerek temizlik hissini yakalayabilirsiniz. Açık renkler seçerek mekanın daha geniş ve ferah gözükmesi konusunda illüzyon yaratırken sütunları ya da küçük duvarları renkli boyalar ile hareketlendirebilirsiniz.

HALILARI KALDIRIN
Hareketliliğin yoğun olduğu yazlık evlerde halıları kaldırmanız öneriliyor. Çünkü zeminin temizliği halıların kaldırılması ile daha pratik bir hal alıyor. Ancak halıdan vazgeçemeyenler için, ince, çamaşır makinesinde rahatça yıkanabilen halılar öneriliyor.

KAPI VE PENCERELERİN BAKIMI
Ahşap kapı ve pencerelerin bakımı için vernik kullanabilirsiniz. Boyalı pencerelerin ise boyalarını yenileyerek bakımını yapabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında ortaya çıkan sineklerden korunmak için de pencerelerinize sineklikler taktırabilirsiniz. Sineklik yerine pencerelerinizi turkuaz mavisine boyayarak da sinek ve böceklerin evlere girmesini engelleyebilirsiniz.

MUTFAK VE BANYOLARA DOKUNUN
Yaz mevsiminin en sık kullanılan mekanları olan mutfak ve banyolarınızı renkli paspaslarla hareketlendirip yaz enerjisini buralara da taşıyabilirsiniz.

Yazlığınız için alacağınız birbirinden farklı renkli tabaklarla kırmızı-siyah, siyah-sarı gibi farklı kombinler yaparak yaz sofralarınızı daha renkli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

BALKON VE VERANDALARA RENK KATIN
Yaz aylarında en çok vakit geçirilen yerlerden biri de balkon ve verandalar. Buralarda tavandan sarkan saksılar içine sakız sardunyalar, küpe çiçekleri, cam güzelleri gibi sarkan çiçekleri tercih ederek farklı bir hava yakalayabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda moda olan salıncaklardan bir tane edinmenin de tam zamanı. Hafif hafif sallanırken gölgede şekerleme yapmanın keyfine varabilirsiniz.

BAHÇE VE HAVUZ BAŞLARI
Bahçenizde çimlerin üzerine atacağınız renkli minderleri, sizi güneşten koruyacak büyük bir şemsiye ile tamamlayarak ayrı bir keyif köşesi yaratabilirsiniz. Yere oturmaktan hoşlanmayanlar için önerimiz ise; üzerine yumuşak minderlerin yerleştirildiği banklar. Havuz başında ise şezlonglar olmazsa olmazlardan…