YENİ BİR MACERAYA VAR MISINIZ?

YENİ BİR MACERAYA VAR MISINIZ?

DENGESİNE VE ODAKLANMA KAPASİTESİNE GÜVENENLERE HİTAP EDEN 3 EKSTREM SPOR DALI: WİNGSUİT JUMPİNG, ZİPLİNE VE SLACKLİNİNG

Ekstrem sporlara meraklıysanız, bu ay bahsedeceğimiz 3 spor dalına göz atmanızda fayda var: Adrenalini en üst seviyede yaşayacağınız wingsuit jumping (kanatlı tulum uçuşu), metrelerce yüksekten, kilometrelerce hızla gitmek isteyenler için zipline ve iki nokta arasında gerilen bir ipin üzerinde yürüyerek karşıya geçme stratejisiyle kurgulanan slacklining… Üçü de denge, güçlü bir konsantrasyon ve odaklanma gerektiriyor. Çünkü hata yapma şansınız yok.

Wingsuit jumping ile gökyüzünü kucaklayın
Yarasadan esinlenilip insanların kullanabileceği bir kıyafet ve spor haline getirilen, farklı bir ifadeyle adeta kanat görevi gören wingsuit jumping yani kanatlı tulum uçuşu, oldukça dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir spor dalı olarak öne çıkıyor. Bu sporun en başarılı temsilcileri ise Amerika, Çin ve Norveç’te… Kaliforniya’da Elsinore Nehri’nde, Çin’de Tianmen Shan’da ve Norveç’te Stryn’de wingsuit jumping müdavimlerine rastlamanız mümkün. Wingsuit jumping, ‘wingsuit’ adı verilen özel bir tulum aracılığıyla, hava akımının insan bedenini kaldırmasıyla yapılan bir spor. İlk kez 90’larda üretilmeye başlanan bu ergonomik tulumlar, bacakların ve kolların altında bir yüzey yaratarak, adeta bir kanat görevi görüyor. Bu tulumların uçan sincaplardan da ilham alınarak tasarlandığı söyleniyor. Paraşütle yere inilen bu sporu yapmak için, daha evvel kesinlikle paraşütlü ya da paraşütsüz bir atlayış gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Fiziksel hareketleri ve paraşüt kontrolünü kısıtlaması nedeniyle en tehlikeli atlayış kabul edilen ‘wingsuit flying’, sertifikalı bir eğitmeni olmadığı için dünyanın en tehlikeli sporları arasında gösteriliyor. Bugüne kadar Guiness Rekorlar Kitabı’na da geçmiş olan bu tulumlarla ulaşılmış en yüksek hız, saatte 363 km olarak kaydedilmiş.

Zipline ile yüksekliğe meydan okuyun
Belirli bir yükseklikten, kendisinden daha alçak olan bir noktaya dağcılık malzemelerini ve makaralarını çelik halat üzerine bağlayarak ilerleme şekli olarak ifade edilen zipline sporunun dünyada pek çok temsilcisi bulunuyor. Zipline hattı ise belirli bir yükseklikten daha alçak bir noktaya çelik halat üzerine bağlanmış olan makara ve bağlantı aparatları yardımıyla, aşağı doğru kayma ve gezinme biçimine deniyor. Zipline hatlarının yükseklikleri doğal veya yapay şekilde oluşturulabiliyor. Doğal zipline hatları; dağ, tepe, ağaç ve vadi arasında kurulan hatlar olarak öne çıkıyor. Çelik platform, çatılar, ahşap platformlar ve betonarme yapılar arasına kurulan hatlar ise yapay zipline hatları olarak ifade ediliyor.  Kısa, orta ve uzun ölçekli zipline hatlarını birbirinden ayıran faktörler ise hatların uzunluğu ve kullanılacak olan ekipmanların değişimi olarak sıralanıyor. Hatların uzunluğuna göre kullanılan çelik halatların dayanım güçleri ve yolcunun havada geçireceği süreye bağlı olarak kullanılan harnes tipleri de değişiyor. Talepler doğrultusunda oluşturulan zipline hatlarında yolcunun iniş alanına ulaştığı hız da değişkenlik gösterebiliyor. Hız dikkate alınarak kullanılan fren sistemleri de değişebiliyor.

Dağcıların antrenmanı: Slacklining
Belli bir yüksekliğe sahip iki nokta arasına gerilen ipin üzerinde yürüyüp akrobatik eylemler gerçekleştirerek yapılan bir spor türü olan slacklining, son derece farklı ve eğlenceli bir konsepte sahip. Burada önemli olan denge sağlamak ve konsantre olmak. ‘Slacklining’ ilk olarak dağcıların bir antrenmanı olarak ortaya çıktı. 70’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yosemite Vadisi’nde dinlenen bir grup dağcının canının sıkılması ve ‘iki ağaç, bir ip’le bir şeyler denemeye başlaması her şeyi başlatan hikâye… Çok gergin olmadan, biraz gevşek olarak bağlanan bu 2-5 santimetrelik genişlikteki perlonlar üzerinde durmanın ve yürümenin; ayak bilekleri, bacaklar hatta tüm kaslar üzerinde etkili olduğunu, tırmanış yaparken denge sağlamayı kolaylaştırdığını gören dağcılar slackline’ı geliştirmiş. Bugün gelinen nokta ise oldukça sevindirici. Slackline için dünya şampiyonaları ve biri Antalya’da olmak üzere çeşitli festival ve karnavallar düzenleniyor. Slackline’ın farklı türleri bulunuyor. Bu spor, sadece perlon adı verilen bir ip üzerinde durmaktan ibaret değil. Hat üzerinde türlü türlü numaralar yapmaya ‘tricklining’ adı veriliyor. Uzunluğu 10-25 metre arasında değişen tricklining ipi, ilk slackline denemelerini yapanlar için de ideal.