Yeni Bir Yıla Merhaba

Yeni Bir Yıla Merhaba

Yeni yıl, yeni hedefler ve yeni heyecanlar demek.

Başarıyla geride bıraktığımız bir yılın ardından 2020 yılı da çok sayıda önemli projede büyük adımlar atacağımız bir yıl olacak.

Büyüyen pazarlar ve artan uluslararası ticaret hacmi, demiryolu sektörünün gelişimini de etkileyerek yeni açılımların ve büyük yatırımların yapılmasını gerektiriyor.

Avrasya coğrafyasındaki ulaşımın geleceğine büyük katkılar sağlayacak olan “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” bu yaklaşımın en somut örneği. 2019 Aralık ayının ikinci yarısında Çin’e gerçekleştirdiğimiz ziyaret ile transit demiryolu taşımacılığında ülkemiz için çok önemli ticari bağlantıların zeminini oluşturduk. Ekonomimize büyük katkılar sağlayacak transit ticaret çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Demiryolu ulaşımını bu bakış açısıyla ele aldığımızda ülkemizin doğusu ile batısını yakınlaştıracak olan yüksek hızlı demiryolu projelerimiz geleceğe umutla ve kararlılıkla yürümemiz için bizi cesaretlendiriyor.

Ankara-Sivas YHT hattının altyapı yapım çalışmalarında %95 fiziki ilerleme sağladık. Önümüzdeki günlerde test sürüşlerine başlayıp 2020 yılının ilk yarısında işletmeciliğe geçeceğiz. Böylece iki şehir arasındaki demiryolu ulaşımını 12 saatten 2 saate düşüreceğiz.

Ayrıca Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolunda tüm kesimlerde yapım çalışmalarımız devam ediyor. Polatlı-Afyonkarahisar kesimini 2021 sonunda, Afyonkarahisar-İzmir kesimini de 2022 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece Ankara-İzmir arasında 14 saat olan demiryolu seyahat süresini de 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz.

2020 yılının milletimiz, ülkemiz ve demiryollarımız için hayırlı olmasını diliyorum.

Ali İhsan UYGUN

TCDD Genel Müdürü